fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna i jej zadania

Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma jeden główny organ. Jest nim właśnie Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. Sposób w jaki może działać jest dokładnie określony w ustawie o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Wydana została dnia 15 grudnia 2000r.(uprawnienia budowlane 2020 testy)

Każda komisja może mieć między 8, a 16 członków, w tym jeden przewodniczący. Natomiast zasiadają oni w niej przez 4 lata i jest to okres zawsze obowiązujący. Jeśli chodzi o obowiązki Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, najważniejszym z nich jest przeprowadzania postępowań odwoławczych, a także podejmowanie decyzji w drugiej instancji. Chodzi tu o sprawy, w których wymagane jest wyjaśnienie decyzji treści uprawnień budowlanych oraz zasad nadawania tych kwalifikacji przez komisje okręgowe. (akta prawne)

Ponadto Krajowa Komisja Kwalifikacyjna zobligowana jest do przygotowywania pytań, które będą obowiązywały na egzaminie na uprawnienia budowlane. Wydają oni też decyzje odnośnie nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Minimum raz w roku komisja ta przeprowadza analizę wykonanych postępowań kwalifikacyjnych. Dotyczą one ubiegania się o uprawnienia budowlane oraz uprawnień o tytuł rzeczoznawcy. To nie wszystko, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przygotowuje też opinie jeśli chodzi o sprawy odpowiedzialności zawodowej członków izb inżynierów budowonictwa, a również izb architektów. Opinie te tworzone są dla Krajowego Sądu Dyscyplinarnego. (dowiedz się więcej)

Kolejne zadania i funkcje

Do zadań Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej należy też nadzór pracy komisji okręgowej i następnie sprawozdawanie swoich działalności do Krajowego Zjazdu Izb. Jeśli jakaś uchwała nie idzie w zgodzie z prawem, regulaminem lub ustawą na podstawie, której została uchwalona. Krajowy Zjazd Izb ma prawo ją uchylić. Bardzo ważną informacją jest, że jeśli Krajowa Komisja Kwalifikacyjna podejmie jakąś decyzję w II instancji, jest ona absolutnie ostateczna. Mamy możliwość się do nich odwołać oczywiście, w terminie 30 dni od jej otrzymania. To samo tyczy się decyzji o nadaniu bądź pozbawieniu tytułu rzeczoznawcy budowlanego. (testy 2019)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com