Kotły na paliwa stałe
Nowoczesne kotły na paliwa stałe zapewniają komfort użytkowania, jak również nie szkodzą środowisku naturalnemu. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów na paliwo stałe niespełniających wymagań odnośnie do jakości emitowanych spalin. Pożądanymi modelami są kotły klasy 5. W tych modelach można palić tylko ekogroszkiem lub peletami. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Cechy charakterystyczne nowoczesnych kotłów na paliwa stałe
Nowoczesne kotły są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie, w pełni zautomatyzowanymi. Ich sprawność jest bardzo wysoka, często ponad 90%. Wiąże się to ze zmniejszonym zużyciem paliwa. W przypadku gorszych modeli pieców, koszty eksploatacji są wyższe.
Nowoczesne kotły na paliwa stałe łatwo się obsługuje. Posiadają one kompaktową budowę oraz są wyposażone w podajnik paliwa. Zazwyczaj napełnia się je co kilka dni, jest to bardzo wygodne i praktyczne. Zależy to od rozmiaru zasobnika. Odpowiednio dobrany kocioł na ekogroszek rozpala się na początku sezonu, na wiosnę zazwyczaj jest całkowicie wygaszany.(akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Zalety związane z budową kotłów
Kotły wysokiej klasy wykonuje się z materiałów ceramicznych, które akumulują ciepło. Dzięki temu uzyskuje się wysoką temperaturę, następuje w niej spalanie substancji lotnych. Nowoczesne modele pieców zautomatyzowanych wyposaża się w mikroprocesorowy, wielodobowy sterownik kotła. Całą konstrukcję przystosowuje się do efektywnego spalania ekogroszku, mieszanek z biopaliwami. Najczęściej paliwo to transportuje się za pomocą podajnika ślimakowego zamontowanego obok kotła zasobnika paliwa. ( program uprawnienia architektoniczne)
Sterowniki, w które wyposażone są kotły obsługują pompę centralnego ogrzewania, nadmuch, pompę ciepłej wody użytkowej. Dzięki właśnie ich sprawnemu działaniu, dopasowuje się moc nadmuchu oraz odpowiednią dawkę paliwa.