fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kandydaci do uprawnień budowlanych z pewnością zadają sobie pytanie o to, jaki jest koszt samodzielnych funkcji technicznych. Jest to istotna kwestia, ponieważ bez opłacenia postępowania kwalifikacyjnego, nie możemy do niego przystąpić. Wysokość opłaty jest corocznie ustalana przez Krajową Radę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa na specjalnym posiedzeniu. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Wysokość opłat w 2019r.

Koszt samodzielnych funkcji technicznych w 2019r. wyniósł 1100zł za kwalifikację oraz 1100zł za przeprowadzenie egzaminów. Ponowne przeprowadzenie egzaminu ustnego zostało wycenione na 600zł. Należy pamiętać, że te opłaty dotyczą postępowania na uprawnienia łączne. Jeżeli interesują nas uprawnienia oddzielne, czyli albo do projektowania, albo do kierowania pracami budowlanymi, koszta będą niższe. W 2019r. uplasowały się one na poziomie 800zł za kwalifikację, 800zł za egzaminy oraz dodatkowe 450zł w przypadku powtórki egzaminu ustnego. Opłaty są różne w zależności od zakresu uprawnień, jednak na ich wysokość nie mają wpływu specjalności uprawnień. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Koszt samodzielnych funkcji technicznych – opłata pierwsza

Jeszcze przed złożeniem wniosku należy wnieść opłatę za kwalifikację. Dowód opłaty składa się w izbie wraz ze wspomnianym wnioskiem o nadanie uprawnień i wymaganymi załącznikami. Opłatę ponosimy za rozpatrzenie naszego wniosku, co w praktyce oznacza między innymi skontrolowanie treści w nim zawartych. Ponadto ocenie podlega także nasza praktyka zawodowa. Opłata za kwalifikację to połowa kosztów, jakie musimy ponieść, zakładając oczywiście, że zdamy wszystkie egzaminy za pierwszym podejściem. (programy do uprawnień architektonicznych)

Koszt samodzielnych funkcji technicznych – opłata druga

Kiedy nasz wniosek dotyczący nadania uprawnień budowlanych (a co za tym idzie – możliwości wykonywania samodzielnych funkcji technicznych), należy uiścić drugą opłatę. W tym momencie płacimy za przeprowadzenie egzaminu. Informacje o pozytywnym przejściu kwalifikacji otrzymamy listem poleconym. Należy pamiętać o terminowej wpłacie. Musi ona zostać zaksięgowana na odpowiednim koncie co najmniej na 2 tygodnie przed planowanym terminem egzaminu. Jeśli nie zdamy pisemnej części egzaminu, to niestety przy ponownym podejściu będzie potrzebna cała opłata, czyli 1100zł lub 800zł. W przypadku niepowodzenia na egzaminie ustnym, obowiązuje wspomniana wyżej opłata. Koszt całego postępowania nie należy więc do najtańszych. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com