fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Korytkowe rodzaje podciągów

Korytkowe podciągi przystosowane są do powiększania ich wysokości poprzez nadbetonowanie ich na placu budowy. Po montażu tych prefabrykatów układa się na nich prefabrykowane belki i zabetonowuje się korytka. Trzeba także nadbetonować je aż do wierzchołka (egzamin na uprawnienia budowlane).

Prefabrykowane słupy

Prefabrykowane słupy odznaczają się większą różnorodnością dotyczącą przekrojów niż żelbetowe słupy, które wykonuje się na miejscu. Tego rodzaju słupy mogą występować w podłużnym przekroju i mieć różne ukształtowanie (testy 2021 uprawnienia). Słupy z podłużnymi przekrojami stosuje się przede wszystkim w przemysłowym budownictwie, przy małych fabrycznych halach z dźwigami. Słupy znajdują też zastosowanie w halach, gdzie używa się ciężkie rodzaje dźwigów. Jednowspornikowe i dwuwspornikowe słupy stosuje się w fabrycznych budynkach, które mają świetliki. W wodnym budownictwie w dużym zakresie stosuje się prętowe prefabrykaty, przy różnych rodzajach średniowymiarowych prac. Najbardziej charakterystycznymi są brusy szczelnych ścianek czy okładzinowe elementy.

rodzaje podciągów

Zastosowanie płytowych elementów

Płytowe elementy stosuje się w kubaturowym budownictwie. Używa się je nie tylko przy przy budynkach powstałych ze średniowymiarowych elementów, lecz także stosuje się je do wykonania w wielkopłytowych i wielkoblokowych budynkach niektórych części. W budynku z wielkowymiarowych prefabrykatów strop montuje się zazwyczaj ze średniej wielkości płyty. Płytowe stropowe elementy stosuje się także przy stropach w szkieletowych budynkach z żelbetu oraz stali czy w obiektach, powstałych za pomocą metody ślizgowej (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Stropowe, ścienne i dachowe elementy

Najczęściej stosowanymi średniowymiarowymi elementami dachowymi są panwiowe płyty, które są rozpowszechnione zarówno u nas w kraju, jak i za granicą. W naszym kraju panwiowe płyty produkuje się w dwóch wysokościach 18 cm oraz 25 cm. Ich szerokość wynosi w granicach 90-150 cm a grubość ma wartość 2,5 cm. Elementy wykonuje się z betonu o marce 200 i zbroi się je stałym StSOB (uprawnienia budowlane – egzamin). Projektuje się je na montażowe obciążenie wynoszące 150 kG/m² oraz na ciężar izolacyjnej warstwy wynoszący 50 kG/m². Przy mniejszej wysokości żeber długość wynosi od 269 do 449 cm a szerokość 89,119 oraz 149 cm. Płyta mająca wysokość 1/3 ma ciężar równy 325 do 765 kG. Oprócz panwiowych płyt do średniowymiarowych płytowych elementów stosuje się także w naszym kraju fałdowe płyty o długości wynoszącej 776 cm i 806 cm. Ciężar przyjmuje wartość 522 kG oraz 545kG.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com