fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Koparki z ekwipunkiem zgarniakowym

Koparki z ekwipunkiem zgarniakowym wykorzystuje się do przeprowadzania głębokich dołów pod konstrukcje w ziemiach mocni mokrych i w konstrukcjach wodnych. Koparki te potrafią działać jedynie w ziemiach delikatnych i średnich. Ich plusem bywa masywny promień kopania i rozładunku. Najlepszą wydajność można uzyskać w trakcie przeprowadzania wykopów z transportowaniem urobku na odłożenie. Ekwipunek pracowniczy koparki wykonany jest z zgarniaka na linie oraz kratowego wysięgnika. Powstał on jako skrzynia otwarta z przodu i od wierzchu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Koparki zgarniakowe
Koparki zgarniakowe

Ten rodzaj koparki działa tak:

Poprzez kręcenie nadwozia wysięgnik z podniesionym w górę zgarniakiem, umiejscawia się ponad punktem odspajania ziemi. Pierw luzuje się hamulce wciągarki przytrzymując zgarniak, jaki opuszcza się i wbija się zębami w ziemię. Kolejno zgarniak bywa wciągany po ziemi przy użyciu liny pociągowej, żeby wypełnił się urobkiem. Gdy się to stanie, zgarniak podnosi się przy użyciu liny utrzymującej z równoczesnym etapowym zatrzymywaniem liny, aż do momentu uzyskania rosłości rozładunku. W trakcie unoszenia zgarniaka koparka wykonuje piruet ponad punktem rozładunku. Zbierak musi być umieszczony nieco podniesiony, żeby umieszczony w nim urobek nie wyleciał. Po uzyskaniu rosłości i punktu rozładunku lina pociągowa jest puszczana, a zgarniak się obkręca w dół i robi rozładunek. (uprawnienia budowlane 2021)

Metody

Koparkami zgarniakowymi wykopy da się przeprowadzać metodą podłużną albo poprzeczną. Metoda podłużna skupia się na wyjechaniu koparki wzdłuż osi wykopu i stworzeniu przed sobą rozkopanego miejsca. Może się to dziać z odłożeniem urobku po wybranej albo obu stronach. Jest też spotykany załadunek od razu na środki przewozowe, jakie podjeżdżają od razu do miejsca koparki. Rozpiętość rozkopu podłużnego to 1,5 Rk. Plusem metody podłużnej bywa wielka rozpiętość rozkopu i korzystanie z pochyłych skarp. (uprawnienia budowlane program)

Metoda poprzeczna to transportowanie koparki w trakcie roboty wzdłuż boku tworzonego rozkopu. Kopanie dzieje się krzyżowo do gąsienic. Rozpiętość wykopu bywa mniejsza od średnicy kopania i jest to około 0,75 Rh. Odchył górki rozkopu jest uzależniony od kąta spadku normalnej ziemi i ma wpływ na dobór odstępów roboty koparki od brzegu. Korzysta się z tej metody do tworzenia niewielkich wykopów i do umieszczanie urobku na stertę po innej stronie. Praca koparki zgarniakowej bywa bardziej czasochłonna o 20% od tej przedsiębiernej, bo nie zachodzi tu w tym samym czasie unoszenie urobku i kopanie.

Rozkopy przelotowe

Lepsze do przewozów będą rozkopy przelotowe, o obrzeżnym ruchu środków przewozowych. W trakcie tworzenia takiego typu rozkopów rozpiętości jego zniwelowana jest do 1,5 Rk2.. Osobną kategorią wykopów przeprowadzanych przez koparki są wykopy zamknięte pod fundamenty konstrukcji. Robi się je metodą poprzeczną czy podłużną z przelotów czynnością środków przewozowych w poziomie obszaru lub z wjechaniem ich do wykopu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Metodę wcześniej wspomnianą używa się do robienia wykopów płytkich o głębokości do trzech metrów. W trakcie robienia wykopów głębokich środki przewozowe zwykle umieszcza się w poziomie dna. Wtedy jest wymagane zrobienie podjazdu. W ziemi niemocno zbitej takie podjazdy często potrzebują wsparcia ponad podłogą z kafli betonowych lub belek drewnianych.

Szybkość tworzenia wykopu

Szybkość tworzenia wykopu uwzględnia się od produktywności orientacyjnej koparki. Z powodu, że koparki podsiębierne działają na płaszczyźnie obszaru , zachodzi prawdopodobieństwo sterowania środkami przewozowymi. Niepotrzebne będzie robienie długo zajmujących podjazdów. Produktywność orientacyjna koparek podsiębiernych co do przedsiębiernych bywa drobniejsza. Bierze się to z dłuższego o około piętnaście procent systemu działania koparki przedsiębiernej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ostatnio o wiele powszechniej używa się koparek przed i podsiębiernych poruszających się na podwoziu samo-wznoszącym, manewrowanych hydraulicznie. Ich głównym plusem jest umiejętność „schodzenia” wgłąb wykopów, nawet tych wypełnionych wodą i bezproblemowość pracy w niezwykle wymagających obszarach, przykładowo w górach czy bagnach. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com