Konstrukcje profili okiennych z PVC
Najstarsze z okiennych konstrukcyjnych profili tworzono w oparciu o dwie komory. Pierwszą z nich była komora główna, w której to zlokalizowane było stalowe wzmocnienie. Drugą komorę stanowiła komora zewnętrzna. Wykorzystywano się ją do odprowadzania wody z przestrzeni szybowego wrębu. Nowe rodzaje konstrukcji stwarzają możliwość zwiększenia ilości komór w bardziej radykalny sposób. Doprowadziło to do powstania konstrukcji profili składających się z sześciu, a nawet z dziesięciu wewnętrznych komór. Ograniczeniem tej liczby jest szerokość profili oraz szerokość minimalna komory, która nie może wynosić mniej od 5 mm. (uprawnienia budowlane cennik)
Większa liczba komór wewnętrznych
Powiększona liczba wewnętrznych komór powoduje jednak techniczne ograniczenia. Przede wszystkim w związku z większą ich liczbą należy koniecznie połączyć komory na ich całkowitym obwodzie w czasie procesu polegającym na zgrzewaniu. Mając do czynienia z cienkimi ściankami, jakie są podatne na odkształcenia oraz uszkodzenia czynność ta nie należy do prostych. Zachodzi tu również konieczność zastosowania odpowiedniego odwodnienia w oknie oraz właściwe stworzenie dekompresyjnych otworów. Ograniczenia pojawiają się również w związku z lokalizacją głównej komory ze stalowym wzmocnieniem względem strony zewnętrznej profilu, jaki ogrzewany jest słonecznym promieniowaniem. Dokonanie przesunięcia w wewnętrzną stronę sprawi, że cieplne właściwości profili poprawią się. W konsekwencji jednak profile w nierównomierny sposób będą się nagrzewać, co może prowadzić do tego, że ościeżnice samorzutnie będą się odkształcać. To samo może stać się ze skrzydłami oraz ramiakami słupa okiennych profili. (uprawnienia budowlane program)
Szerokość oszklenia
Istnieje granica naturalna, jaka obejmuje zwiększenie szerokości oszklenia, jakie się stosuje do okien. Jest to także determinowane wymiarem danego skrzydła. (uprawnienia budowlane segregator) W zespolonym oszkleniu komory nie mogą wynosić więcej od 16 do 18 mm. Ma to związek z pojawianiem się zjawiska konwekcji. Grubość sumaryczna tafli szkła w zespolonej szybie natomiast nie może przekraczać wartości 12 mm do 14 mm, w związku z ciężarem własnym oszklenia. Patrząc na to, że coraz to większe wymiary oszkleń wiążą się z powierzchnią okna, nie można spodziewać się użycia szerszego oszklenia, niż opisanego wyżej. To w automatyczny sposób powoduje likwidowanie presji związanej z powiększeniem szerokości szybowego wrębu w skrzydle i w ościeżnicy.
Profile z komorami
Obecny stan wiedzy nie pozwala na to, aby tworzyć profile o większej ilości komór od dziewięciu podczas klasycznego wzmocnienia stalowym kształtownikiem, bądź też dziesięciu, kiedy w rozwiązaniu zastosuje się płaski wzmacniający element. (uprawnienia budowlane 2023) Warunkiem koniecznym jest tu ułożenie w symetryczny sposób wzmocnienia względem osi pionowej przekroju ramy. Pozwoli to uniknąć mechanicznych odkształceń w związku z różną liniową rozszerzalnością materiałów z powodu termicznych zmian. Zwiększenie szerokości w skrzydłach profili pozwala stosować oszklenie posiadające większą szerokość. To wpłynie na lepsze cieplne własności okna.