Metody wykonania
W sytuacji, kiedy tak samo dobra jest metoda mokra, jak i metoda prefabrykacji, to w pierwszej kolejności należy się skupić na metodzie prefabrykacji. Jest to metoda bardziej uprzemysłowiona (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Jednak należy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy pełna prefabrykacja byłaby zbyt uciążliwa pod kątem montażu, to należy rozważyć wykorzystanie prefabrykatów częściowych. Warto też wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania prefabrykowanych konstrukcji sprężonych przy podjęciu decyzji o wyborze metody prefabrykacji lub prefabrykacji częściowej.
Do zalet powyższej konstrukcji zalicza się, oprócz tych, które wymieniono przy metodzie prefabrykacji, także:
– zaoszczędzenie stali zbrojeniowej o średnio 60% w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami żelbetowymi,
– zaoszczędzenie betonu o średnio 30% w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami żelbetowymi.
Te konstrukcje wykonuje się przede wszystkim z wysokogatunkowej stali strunowej. Stal ta charakteryzuje się znaczną wytrzymałością. Na skutek zmniejszenia przekroju betonu można zyskać zmniejszenie ciężaru elementów prefabrykowanych. Ma to wpływ na zmniejszenie:
– przekroju ustrojów nośnych,
– wymiarów fundamentów,
– kosztów transportu oraz montażu (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).
Konstrukcja kratowa
W tych halach produkcyjnych, gdzie nie można stosować słupów z powodu przebiegu produkcji. Najbardziej sensowną konstrukcją przekrycia jest konstrukcja łukowa. Jest ona idealna dla większych rozpiętości. Konstrukcja łukowa może być konstrukcją kratową lub pełnościenną.
Konstrukcję kratową można wyprodukować ze stali lub z drewna. Konstrukcje ze stali można wykorzystywać tylko i wyłącznie tam, gdzie nie można wykorzystać konstrukcji, która jest wykonana z innego materiału. Dotyczy to sytuacji, kiedy:
– rozpiętości przekraczają w znaczny sposób granice ekonomicznej celowości stosowania żelbetu,
– względy technologiczne nie pozwalają na wykorzystanie innych materiałów konstrukcyjnych.
Warto też uwzględnić to, że konieczne jest oszczędzanie stali profilowej, która jest w deficycie. Wiąże się z tym wyższy koszt wykonania konstrukcji sklepionej pełnościennej (pytania na egzamin ustny do uprawnień).
Jeżeli chodzi o konstrukcje kratowe, które są wykonane z drewna, to może się okazać, że są one niezbędne w kilku sytuacjach.
Bardziej sensowne jest wykorzystanie wiązarów:
– płaskościennych prostych,
– łukowych zbijanych,
– łukowych sklejanych.
Można w nich stosować króciaki. Dzięki wykorzystaniu wiązarów tego typu doprowadza się do oszczędności w wykorzystaniu dłużyc, które coraz trudniej zdobyć na rynku.
Sklepienia
Wyróżnia się sklepienia stalo-ceramiczne oraz ceglane. Sklepienia stało-ceramiczne charakteryzują się tym, że:
– są one oszczędne pod kątem zużycia stali, cementu i drewna usługowego (stosuje się go w minimalnych ilościach),
– jest możliwe przygotowanie elementów prefabrykowanych bezpośrednio na budowie: nie jest to skomplikowane i nie trzeba korzystać z urządzeń, o których dostępność jest trudno bądź są one kosztowne,
– nie ma trudności przy montowaniu gotowych elementów (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).
Jedną z większych wad odnośnie tego sklepienia jest fakt, że chwilowo brakuje na rynku odpowiedniej ilości pustaków, które charakteryzują się dobrą jakość. Przez to hamowany jest rozwój i ulepszanie tego rodzaju konstrukcji.
Z kolei sklepienia ceglane, które mają podwójną krzywiznę mają takie cechy charakterystyczne:
– są cięższe niż sklepienia stalo-ceramiczne,
– coraz częściej się je wykorzystuje,
– nie zużywają za dużo materiałów, które są deficytowe,
– łatwo się je wykonuje,
– są tanim rozwiązaniem.