fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy ściany

Ściana szkieletowa składa się z: (uprawnienia budowlane 20022)

  1. słupka podpierającego krawędź płyty poszycia,
  2. słupka przyokiennego,
  3. przewiązki,
  4. słupki przekazujące siłę z pasa górnego na nadproże,
  5. belka nadproża,
  6. oczep wiążący,
  7. pad górny,
  8. słupek podpierający nadproże,
  9. podwalina montażowa,
  10. słupki zwielokrotnione pod siłę skupioną,
  11. pas dolny,
  12. słupek podpierający belkę podokienną.
Konstrukcja ściany szkieletowej
Konstrukcja ściany szkieletowej

Słupek standardowy

To główny i podstawowy element ściany konstrukcyjnej. Ma on zazwyczaj od 40 do 80 mm szerokości. Wysokość przekroju zależy jednak od grubości izolacji, więc nie można jej tak po prostu określić. Słupki rozstawia się do szerokości stosowanych płyt podszycia. To pozwala na przyśpieszenie wznoszenia konstrukcji i minimalizację opadu. Czasami zostawia się kilka milimetrów przerwy z konieczności zachowania szczeliny pomiędzy krawędziami sąsiadujących płytek. Rozstaw słupków dostosowuje się do modułu szerokości płyt podszycia. (program egzaminu na uprawnienia)

Słupki zwielokrotnione

Te powinny pojawić się w ścianie poza standardowymi słupkami. Ich rolą jest podparcie elementów, które przyjmują na siebie duże siły skupione. Do nich zalicza się wszelkie wymiany czy podciągi. Ich ilość oraz przekrój ustala projektant konstrukcji, po dokładnym zapoznaniu się z planem budowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Słupki drzwiowe/okienne

Wynika to z nazwy. To te słupki, które pojawiają się przy otworach drzwiowych i okiennych. Ich zadaniem jest tworzenie konstrukcji nośnej otworu. Ten fragment ściany najczęściej formuje się w określony sposób – ze słupka pełnego, podpierającego nadproże i podokiennego. Dzięki temu ma się pewność co do wytrzymałości i nośności otworów w ścianach.

Podwaliny

Ten elementy, który działa tak samo, jak słupki leżące przy stropach czy fundamentach. Stanowią one dolną krawędź ściany. W przypadku parteru najczęściej tworzy się podwójne podwaliny. Pierwsza z nich nazywa się montażową. Montuje się ją do fundamentów. Jej zadaniem jest poziomowanie powierzchni do ściany, a co za tym idzie, wyznaczenie ich pozycji. Narażona jest na wilgoć, więc zawsze trzeba dbać o jej odpowiednią impregnację.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Druga podwalina jest fragmentem prefabrykowanej ściany i pozwala połączyć słupki w element wysyłkowy. Nazywana jest inaczej pasem dolnym.

Oczepy

Tak nazywa się poziome elementy na górnej krawędzi ściany. Je również najczęściej stosuje się podwójnie. Pierwszy z nich, nazywany najczęściej pasem górnym, to element składowy prefabrykatu. Drugi montuje się już na budowie w calu podwiązania górnej krawędzi łączonych ścian. Jeśli jednak belki stropowe nie pokrywają się ze słupkami, zdwojony oczep przenosi obciążenia na inne elementy (pozostałe słupki). (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com