fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kominy

Przewody dymowe oraz spalinowe muszą zostać kategoryzowane wraz z przewodami wentylacji w trzony kominowe i wystawiane powyżej dachu na rosłość chroniącą przewody przed zadmuchiwaniem. Wylot komina musi widnieć na rosłości przynajmniej 60cm powyżej kalenicą przy okryciu palnym dachu i chociaż 30cm powyżej powierzchni dachu z niepalnym czy ciężko palnym okryciem. W tej drugiej sytuacji odstęp wylotu przewodu od płaszczyzny dachu sprawdzana w poziomie musi równać się chociaż jeden metr. Jak blisko komina widnieją duże obiekty czy inne zasłony, jakie potrafią przyczynić się do zadmuchiwania komina, jego wylot trzeba ustawić powyżej podstawą wyniesioną pod kątem 12 w dół od poziomu najmasywniejszej zasłony, widniejącej w obrębie 10m. (uprawnienia budowlane kontakt)

Komin i jego wykonanie
Komin i jego wykonanie

Zrobienie komina

Do zrobienia komina nad dachem musi zostać wykorzystana cegła klasy 150 odporna na wpływy atmosferyczne, a najlepiej gdyby była to licówka, o ile plan nie zaplanował innej metody. Jak komin robi się z licówki, to warto go wykończyć dokładnym spoinowaniem, jeżeli z cegły innego gatunku, wyprawić dwurzędowym tynkiem zacieranym. Na poddaszu trzon kominowy wyprawia się z zewnątrz zazwyczaj tynkiem rapowanym. W punkcie przejścia komina poprzez okrycie dachowe, komin musi zostać przygotowany metodą chroniącą poddasze od wody. Obróbkę warto robić zakładaniem kołnierzy blaszanych dookoła komina umieszczonych w bruzdach, wyrobionych w trzonie kominowym przy złączeniu komina z połaciami. (uprawnienia budowlane 2021)

Ściany z przewodami

Mury z przewodami i kominy robi się zazwyczaj w wiązaniu pospolitym, korzystając tak samo jak w murach normalnych, rozmieszczenie rzędów na zmianę wozówkowych i główkowych. W rzędach główkowych z dwóch kierunków rozmieszcza się w początku ściany po dwa rzędy trzyćwierciówek główkowo. Przegrody wśród różnych przewodów dymowych i spalinowych muszą mieć obszerności przynajmniej ½ cegły. (uprawnienia budowlane program) Taka sama obszerność muru przewodu powinna zostać zachowana od kierunku lica muru środkowego. W przewodach wentylacyjnych obszerność przegród powinna równać się nie niżej niż jedną cegłę. Każdy typ przewodów warto oddzielać od lica ściany zewnętrznej ścianką o obszerności przynajmniej jednej cegły. Poleca się do tego w tej sytuacji używanie izolującej szczeliny powietrznej obszerności 6cm czy zamiast szczeliny zrobienie otuliny ocieplającej, takiej samej obszerności z tworzyw izolacyjnych. Zachowanie reguł o wymaganiu używania przegrody o obszerności jednej cegły w murze zewnętrznym i polecanie używania szczeliny izolującej potrzebuje zrobienia pogrubienia ściany na kawałku muru z przewodami. Pogrubienie murów robi się też w ścianach środkowych obszerności 1.5 cegły, jak w murze pojawi się większa liczba przewodów o średnicy większej niż 1 x ½ cegły Pogrubienie pozwala na umieszczenie przewodów dłuższymi pomiarami w poprzek ściany, a tak samo na widoczne zmniejszenie kawałka muru z przewodami. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Skrócenie odstępu

Zmniejszenie kawałka ściany można też uzyskać dzięki rozprowadzeniu przewodów w dwóch warstwach w specjalnie pogrubionej ścianie. (program egzaminu na uprawnienia) Poleca się też rozmieszczenie przewodów w dwóch warstwach, tak samo w trzonach komina, by tą metodą została zmniejszona płaszczyzna zewnętrzna murów komina, przez to też zniwelują się utraty ciepła w kominie. Przewody z pustaków dymowych ceramicznych muruje się tak, by spoiny poziome różnych przewodów zostały przesunięte o pół rozpiętości pustaka co do znajdujących się blisko. Przewody odprowadzające spaliny z pieców muszą zostać zamurowane w odległościach chociaż 25cm. Miejsca wśród przewodów warto zapełnić zaprawą cementowo-glinianą. Przewody spalinowe muruje się ściankami z cegły  o obszerności ½ cegły w środku obiektu i obszerności ½ cegły na poddaszu i nad dachem. Przewody z pustaków z betonu żaroodpornego muruje się rozmieszczając pustaki na wpust i wypust. Rodzaj pustaków dobiera się patrząc na obszerność murów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com