fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Klejenie prefabrykatów

Klejenie prefabrykatów

Do klejenia prefabrykatów wykorzystuje się mieszankę:

– Epidianu 5: 100 części wagowych,

– ftalanu dwubutylowego: 20 części wagowych,

– utwardzacza Z-I: 12 części wagowych. 

Klejenie prefabrykatów

Instytut Rudownictwa Politechniki Krakowskiej przeprowadził naprawy uszkodzonych konstrukcji. Wykorzystał do tego żywice epoksydowe. W wyniku tych napraw stwierdzono, że jest to metoda idealna do zastosowania w praktyce. Poniżej zaprezentowany jest jeden z przykładów (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

W okresie jesiennym, pod sprężony zbiornik wodny, postawiono fundament z żelbetu w kształcie pierścienia. Na okres zimowy prace budowalne przerwano, a fundamentów w wykopach nie zasypano. Podłoże gruntowe pod fundamentem przemarzło. Przez to wystąpiły lokalne wysadziny gruntu. Na skutego tego zdarzenia powstały pęknięcia o rozwarciu od 0,5 do 2 mm na całej szerokości fundamentu w górnej części. Naprawa została wykonana przez zainiektowanie rys żywicą epoksydową. Jest to również wodoszczelne rozwiązanie.  W porównaniu do innych metod, ta okazała się najbardziej skuteczna i najmniej problematyczna.

Monolityczna konstrukcja dachowa – przykład

Kolejny przykład dotyczy wykorzystania żywicy epoksydowej w monolitycznej konstrukcji dachowej. W belkach z żelbetu przekrycia dachowego powstały rysy ukośne, które miały rysy o szerokości od 1 do 1,5 mm. Spowodowała to niejednorodność betonu i gorsza jakość w miejscach przerw roboczych przy betonowaniu. Rysy ukośne są charakterystyczne dla naprężeń, które powstają na skutek przypodporowego ukośnego rozciągania. W związku z tym niezbędne było dozbrojenie/wzmocnienie belek przy podporach na ścinanie (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Ustalono sposób naprawy belek na skutek badań laboratoryjnych przeprowadzonych na betonowych słupkach, rozrywanych i wzmacnianych doklejanymi z dwóch stron blachami stalowymi. W pierwszej kolejności rysy zainiektowano żywicą epoksydową. Kolejnym krokiem jest doklejenie na bokach belek nakładek z blach. Należy to zrobić pod kątem 45°. Nakładki powinny mieć grubość 3 mm.

Prefabrykaty dźwigarów kablobetonowych – przykład

Na budowę dostarczono prefabrykaty, które miały służyć przekryciu hali włókienniczej. Miały one różne rysy i pęknięcia. Na budowie zakwestionowano 56 prefabrykatów, odrzucono 17 z nich. Pozostała ilość została naprawiona poprzez iniekcję żywicami epoksydowymi. Koszty klejenia prefabrykatów oraz dodatkowe badania wyniosły ok. 12% wartości naprawionych elementów. Do naprawy zaangażowano 3 ludzi i wykonano ją w ciągu 18 dni. Warto wiedzieć, że część rys została naprawiona przed sprężaniem, a część po sprężeniu i zmontowaniu dźwigarów (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Dźwigary kablobetonowe składane – przykład

Naprawę uszkodzonych w czasie transportu dolnych pasów dźwigarów wykonano za pomocą klejenia żywicami epoksydowymi przed sprężaniem dźwigarów.

W czasie transportu uszkodzono dolne pasy dźwigarów. Naprawa została zrobiona przy wykorzystaniu żywic epoksydowych przed sprężeniem dźwigarów. Przed przystąpieniem do pracy wprowadzono do kanałów gumowe węże, które były w talku. Miało to na celu zabezpieczenie kanałów kablowych przed ich przypadkowym wypełnieniem. Do węży wtłoczono sprężone powietrze, które było wypuszczone po naprawie i stwardnieniu żywicy. Kolejnym krokiem było wyciągnięcie węży z kanałów.

Raki i kawerny w betonie – przykład

Liczne raki i kawerny pojawiły się w miejscu zakotwień czół belek kablobetonowych. Przez to pojawiło się niebezpieczeństwo, że cała strefa podporowa się zniszczy w trakcie sprężania konstrukcji. W związku z tym uszczelnienia dokonano na zewnętrznych powierzchniach końców belek. Do uszczelnienia wykorzystano mieszankę żywic epoksydowych, do których dodano cement marki 350. Kolejnym krokiem było zainiektowanie wewnętrznych kawern. W trakcie robót naprawczych uszczelnia się gumowymi wężami otwory kablowe, które wypełniono wcześniej sprężonym powietrzem.  Cztery dni od naprawy belek kablobetonowych zaczęto je sprężać. Przebiegło to prawidłowo, bez uszkodzeń belek.

Wzmacnianie betonów rakowatych i skorodowanych

W elementach konstrukcji występują betony rakowate i skorodowane. Ich udział obniża nośność, sztywność i trwałość konstrukcji (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Odpowiednie wartości użytkowe zostaną przywrócone w momencie wzmocnienia i naprawy uszkodzeń konstrukcji betonowych i żelbetowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com