Różnice w kształceniu studentów
Choć każdy kierunek na studiach jest inny, a wykonywane po nich zawody różnią się dosłownie wszystkim, to jest jednak główna ustawa regulująca niektóre kwestie dotyczące studiowania. Jest to Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Obowiązują również tzw. standardy kształcenia dla kierunków studiów i zawierają one minimalne wymagania dotyczące programów nauczania na studiach dla poszczególnych kierunków.
Style i sposoby nauczania na różnych uczelniach różnią się między sobą diametralnie. Część zatrzymuje swój rozwój i swoich studentów niedaleko nad linią koniecznego minimum. Inne natomiast szkolą prawdziwych fachowców, zostawiając w tyle tych pierwszych pod względem teorii i praktyki. Dużo osób wykonywających już zawód po ukończeniu studiów budowlanych lub innych inżynierskich, żąda by w uczelniach ujednolicić formę uczenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż zawód ten jest zawodem zaufania publicznego i niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Jeśli absolwent uczelni „niestarającej się” dostanie angaż w ważnym projekcie i popełni jakiś błąd, to padnie to cieniem na wszystkich wykonujący ten zawód. Ważne jest, by student kończący studia posiadał wykształcenie adekwatne do nadanego tytułu. Istotne jest również to, aby poziom kształcenie studentów odpowiednich kierunków na poszczególnych uczelniach był równy.
Kierownik i projektant – zawód zaufania publicznego
Konstytucja RP gwarantuje obywatelom możliwość wyboru pełnionego przez nich zawodu. Może to być również tzw. zawód zaufania publicznego. Zawód taki wiąże się z ogromną odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale również za innych. Dlatego nie jest tak łatwo zostać osobą zaufania publicznego. Osobami takimi są projektanci i kierownicy budów. By pełnić samodzielną funkcje techniczną w budowie należy przede wszystkim ukończyć stosowny kierunek studiów, odbyć praktykę zawodową, która powinna być w pełni udokumentowana oraz należy zdać egzamin końcowy. Po zdanym egzaminie osoba taka musi zrzeszyć się w izbie regionalnej i opłacać regularnie składki na ubezpieczenie cywilne. Istnieją również tzw. funkcje pomocnicze, które mogą wykonywać osoby niezrzeszone i nieodpowiedzialne cywilnie. Niestety choć brzmi to jak mało ważna funkcja, to jest ona na tyle znacząca iż może zniweczyć całe przedsięwzięcie. Te i wiele innych nieprawidłowości powodują, iż pomimo nabycia stosownego wykształcenia kierunkowego absolwent uczelni wyższej nie ma pewności ani nie zna zakresu swoich praw i obowiązków zawodowych.