fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyznaczanie kątów

Na bardziej obszernych budowach wyznacza się kąty teodolitem, a na tych mniejszych można kąty proste wyliczyć za pomocą węgielnicą lusterkową, dużym trójkątem z drutów, desek czy sznurów o bokach 3, 4 i 5m. Kąty inne niż proste da się łatwo wyznaczyć innymi specjalnie do tego przystosowanymi trójkątami. Podczas używania teodolitu i węgielnicy lusterkowej warto posługiwać się tyczkami mierniczymi do oznaczania kierunków. Zespół budynków na wspólnym terenie na przykład podczas tworzenia zakładów przemysłowych wyznacza się za pomocą planu warstwicowego, na którym są pokazane strony świata, repery z poziomami i granice placu budowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kąty proste murowanie
Kąty proste murowanie

Kąty proste

Aby je określić należy ustalić położenie lica ścian tylnych i umiejscowienie ścian wewnętrznych nośnych przy wbijaniu palików. Po obliczeniu wymiarów w kierunku przekątnych budynku osadza się te paliki głębiej i wbija gwoździe, tak jak w przypadku lica frontowego. W sytuacji jeśli nowo stawiany budynek styka się z tym już istniejącym, to możemy zastąpić wbijanie palników zwykłymi oznaczeniami grubymi kreskami czy krzyżykami. Pomiary długości trzeba wykonać taśmą stalową, której długość wynosi 10 lub 20 m. Należy być czujnym, bo jeśli użyjemy taśmy płóciennej (szczególnie jeśli będzie stara) to może to nas kosztować pomyłkę w obliczeniach wynoszącą kilka cm na 10 m. Niewielkie długości, jako odchyły od zasadniczych kierunków, łatwo zmierzyć przy użyciu taśmy zwijanej stalowej jednometrowej bądź dwumetrowe czy łatą mierniczą. (uprawnienia budowlane 2021)

Ławy

Ławy koniecznie muszą być solidne i nieodkształcalne, by wyliczone przez nie linie nie zmieniały swoich wymiarów i nie ulegały odchyleniom podczas wykonywania prac. Z tych przyczyn trzeba stawiać je na gruncie, który nie ulegnie zniszczeniu i wykorzystać na ich zrobienie dużą ilość materiału drzewnego. Między leżącymi naprzeciw ławami naciąga się cienki drut stalowy (można zamiennie skorzystać ze sznura) w wyznaczonym przez piony kierunku, jakie opuszcza się na gwoździe palików. Później oznaczamy kierunki na ławach, wykonując nacięcia bądź wbijając gwoździe, następnie ponownie naciągamy drut i sprawdzamy jego położenie  przez ponowne opuszczenie pionów do palików i poprawia się już wcześniej wykonane oznaczenia na ławach (jeśli jest taka konieczność). Im mocniej naprężony zostanie drut  za pomocą cegieł czy przez naciąganie i przymocowanie do gwoździ, tym bardziej prawdopodobne jest, że uzyskamy prostą linię drutu. (uprawnienia budowlane program)

Jeżeli nowy budynek ma blisko przylegać do starego, to ważne dla nas punkty można utrwalić na desce umocowanej hakami do ściany szczytowej. Po naznaczeniu istotnych kierunków oblicza się na ławach drutowych w skali 1:1 kawałki, które odpowiadają grubościom law fundamentowych, przyziemia i ścian podziemia. Na końcach tych odcinków wykonuje się nacięcia lub wbija gwoździe, po to, żeby przez przeciągnięcie drutu można było uzyskać rzuty poziome krawędzi murów, zaczynając od spodu fundamentów do przyziemia. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Siatka

Na plan otworów wierceń geologicznych należy nanieść siatkę obopólnie prostopadłych linii o oczkach 100-200 m i kontury budynków z wyliczeniem współrzędnych prostokątnych dla rzucających się w oczy punktów. (program egzaminu na uprawnienia)

Siatkę tworzy się w terenie, mierząc teodolitem i taśmą stalową. W punktach przecięcia linii wbijamy trwałe paliki z gwoździem wbitym w górny i obcięty koniec palika. Jeśli trzeba, można wyznaczyć jeszcze drobniejszą siatkę palików. Podczas naciągania druta ponad gwoździami sąsiadujących palików, odmierzyć można rzędne wyróżniające punkty nowo – wznoszonych budynków i wtedy wbić paliki. Przystępując do utrwalenia położenia budynku w terenie warto dowiedzieć się jakie nachylenia będą posiadać ściany wykopów zależnie od spoistości gruntu. Łatwo to obliczyć, będąc w posiadaniu wyników wierceń geologicznych, jeżeli były tworzone czy robią próbny wykop aż do głębokości posadowienia fundamentów. Potem zachowując dystans przynajmniej 0,5 m poza krawędziami skarp wykopów, blisko narożników i na przedłużeniu kierunków ścian rozmieszcza się tak zwane ławy drutowe. Są to deski grubości 3-P4 cm, przymocowane do wkopanych czy wbitych na 70-P100 cm w ziemię słupków o średnicy 10-P15 cm. Służą one do utrwalenia wyróżniających się, istotnych do budowania punktów i linii. Górne krawędzie ław muszą być w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie poziomej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com