Prawidłowy drenaż
Jak ważny jest drenaż pod oczyszczalnię ścieków? Szczególnie ważny! Głównym atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo atrakcyjny koszt inwestycji. Koszt to oczywiście jedno, natomiast bardzo dobra wydajność to drugie. Z biegiem lat budowa oczyszczalni z drenażem odznacza się coraz to większą popularnością. Jednak kluczowa pozostaje jedna kwestia. Jaki kamień pod drenaż wybrać? Czy ma to szczególne znaczenie? Czy jest taki, który w zdecydowanej większości przypadków sprawdza się najlepiej? Sprawdźmy! (uprawnienia budowlane kontakt)
Filtracja i żwir do drenażu
Może nie jest to duży koszt inwestycyjny i może warto w niego zainwestować, jednak musimy wiedzieć, że budowa oczyszczalni ścieków z drenażem wymaga od nas tego, by warunki gruntowe były jak najlepsze i odpowiednio przygotowane. (uprawnienia budowlane 2022) Jeżeli jesteśmy posiadaczami dość dużej posesji, a badania geotechniczne określają, że nasza posesja ma niski poziom wód gruntowych – mamy szczęście, ponieważ tylko w takich warunkach może sprawdzić się przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem. Jak zawsze, w przypadku każdej dobudowy, jaką planujemy przy naszym domu istotne jest umieszczenie tego faktu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, śmiało możemy ruszać do budowlanych prac. Często wybieranym rozwiązaniem jest budowa oczyszczalni ścieków z drenażem żwirowym.
Koszty
Główną zaletą tego typu drenażu jest oczywiście cena. Przede wszystkim cena drenażu żwirowego znacząco różni się od budowy oczyszczalni ze złożem biologicznym albo roślinnym. Bywa, że jest dwa razy tańsza. Jednak samo rozwiązanie drenażu żwirowego również jest atrakcyjne, ponieważ sama cena eksploatacyjna jest niższa i bardzo wydajna. Jak działa? Ścieki przedostają się do osadnika gnilnego. To właśnie w osadniku zachodzi pierwszy proces fermentacji beztlenowej, przekształcając się w póżniejszym czasie w system filtracyjny, zachodzący w studzience rozdzielczej. Sam charakter drenażu żwirowego opiera się na zastosowaniu specjalnych rur drenarskich, które muszą być odpowiednio ułożone na warstwie żwiru. Sama kwestia ilości żwiru jest w pełni indywidualna i zależna od instalacji. Przyjmuje się, że oczyszczalnia z drenażem rozsączającym może być przyłączona do budynku, w którym produkuje się maksymalnie około pięciu metrów sześciennych ścieków na dobę. (uprawnienia budowlane program)
Gradacja żwiru
Przechodzimy do kwestii zasadniczej, czyli jaki najlepiej kamień drenażowy wybrać? Jeśli wybierzemy żwir, wówczas koszt samej inwestycji będzie jednym z najtańszych. (program egzaminu na uprawnienia) Musimy jedynie określić, ile kruszcu potrzebujemy i jaka powinna być jego wielkość. Sieć rozsączająca w przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga wykonania konkretnych wykopów. Ich szerokość to około 50 cm, natomiast głębokość wynosi do 1 metra (należy dopasować głębokość do specyfiki ukształtowania terenu oraz lokalizacji rur kanalizacyjnych, które powinny być montowane ze spadkiem 1 – 2%). Jeśli będziemy montować rury drenarskie poniżej jednego metra, wówczas będziemy mieć problem z doprowadzeniem tlenu. Najlepiej sprawdzi się sam żwir bądź kamienie. Kamienie powinny mieć średnicę od 4 do 6 cm. Cena w tym przypadku również nie jest jednoznaczna, ponieważ jest w pełni uzależniona od lokalizacji oczyszczalni i oczywiście od specyfiki samego produktu. Najczęściej wykorzystywanym kamieniem jest kamień polny. Warto jednak zwracać uwagę przy jego zakupie na to, by nie był za drobny, ponieważ drobne kamienie stwarzają duże ryzyko zapchania się systemu drenażowego, a to już wysokie i niepożądane koszty. Ważny jest sam proces wykonywania drenażu, ponieważ odpowiednio wykonany drenaż oznacza brak konieczności niwelowania ewentualnych niedogodności. W wykopie odpowiednio układamy minimum 30-centymetrową warstwę filtracyjną. Następnie układamy perforowane rury, które będą nam rozsączać ścieki. Rury powinny być ułożone z niewielkim spadkiem. Podłączamy je do studzienki rozdzielczej oraz przysypujemy żwirem. Nad rurami drenarskimi możemy zastosować kruszywo o znacznie drobniejszej frakcji. Najczęściej wykorzystywany żwir to żwir około 5 – 10 cm. Ważna kwestia to kwestia zabezpieczenia drenażu przed zamuleniem i w tej sytuacji należy podłożyć na powierzchni drenażu geowłókninę. (segregator egzamin ustny uprawnienia)