Jednolinowe i dwulinowe koleje
Linowe koleje patrząc pod kątem spełniania ich funkcji dzieli się na jednolinowe i dwulinowe. W przypadku jednolinowych kolei pełnią one funkcje zarówno nośnej liny, jak i napędowej. Mówiąc o dwulinowych kolejach zdania te zostają rozdzielone. Wykorzystanie dodatkowych nośnych lin w dwulinowych kolejach stwarza możliwość pokonywania dłuższych odcinków bez użycia podpór oraz przewożenie większych gabarytowo pojazdów. Takie koleje nazywa się dwulinowymi i mają one jedną bądź dwie nośne liny oraz jedną napędową linę. (uprawnienia budowlane 2023)
Tradycyjne jednolinowe systemy
Mając na uwadze jednolinowe tradycyjne systemy występuje w tym wypadku jedna nośno – napędowa lina, z kolei w dwulinowych kolejach jest zazwyczaj jedna napędowa lina oraz jedna lina o charakterze nośnym. Tego rodzaju konstrukcje cechują się małym stopniem skomplikowania zarówno w budowie, jak i w sterowaniu. Charakteryzują się one jednak mniejszym stopniem nośności oraz podatności od sił wiatru. Wykorzystanie dwóch nośnych lin albo nośno – napędowych wpływa znacznie na zwiększenie transportowych możliwości. Daje to także możliwość wykonywania pracy przez kolej przy stosunkowo większej sile bocznego wiatru. (uprawnienia budowlane segregator)
Kolej jednolinowa
Jednolinowa kolej pozwala uzyskiwać dużą przewozową zdolność. Kiedy mamy do czynienia z niewyprzęganą linową koleją zdolność przewozowa kształtować się może na poziomie około 2800 osób na godzinę. Wyprzęgana linowa kolej z kolei pozwala na przewóz około 4000 osób w czasie wynoszącym jedną godzinę. Jednolinowe koleje są jednymi z najtańszych systemów linowych napowietrznych kolei. Muszą one jednak spełniać szereg określonych wymagań. Ważny jest przede wszystkim odpowiedni profil danej trasy. Obciążenie nośno – napędowej liny od dużej liczby pojazdów powoduje ograniczenie długości w przęsłach znajdujących się pomiędzy podporami. W związku z tym wymaga się zastosowania większej liczby podpór w związku ze spełnieniem normowych wymagań odnośnie prześwitu oraz odległości maksymalnej pojazdów od danego terenu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jednolinowe koleje wykazują małą odporność na działanie sił wiatru. Pojazdy są tu lekkie, co wiąże się z ich wrażliwością na wiatr. (uprawnienia budowlane testy)
Okrężny ruch jednolinowych napowietrznych kolei
Koleje napowietrzne jednolinowe o okrężnym ruchu zalicza się do systemów, jakie najczęściej stosuje się w linowym transporcie przy przewozie osób. Obecnie istnieje wiele rozwiązań dla urządzeń, jakie stosuje się zarówno przy transporcie pieszych turystów czy narciarzy. Tego rodzaju systemy dzieli się w związku z różnymi kryteriami. Urządzenie wyposażone są w otwarte pojazdy o typie krzeseł, albo też jako zamknięte pojazdy, do jakich zalicza się np. gondole. Zapotrzebowanie na linowe koleje o okrężnym ruchu jest ogromne, porównując je do dwulinowych kolei czy linowych terenowych kolei. Konstrukcyjne rozwiązania w przypadku tych kolei ujednolicone są przez producentów i produkuje się je praktycznie jako seryjne. W skali roku na całym świecie produkuje się do kilkuset nowych linowych kolei o różnym przeznaczeniu. (uprawnienia budowlane cena)