Jastrych cementowy
Cementowy jastrych powstaje z mieszaniny cementu, kruszywa oraz modyfikujących dodatków. Najczęściej wykorzystywanym kruszywem jest tutaj piasek, ale może to być także grys, bądź też żwir. Taki podkład może przybierać formę gotowej zaprawy. (uprawnienia budowlane kontakt) Można go też wykonać bezpośrednio na budowie. Cementowy jastrych wykorzystuje się jako podkład pod wykończenie w dalszym etapie podłogi panelami, bądź też może on stanowić przemysłową posadzkę. Sprawdza się on idealnie w miejscach, gdzie musi być zastosowany podkład o dużej grubości oraz nośności. Można używać go także na zewnątrz. Patrząc na jego umiejscowienie można wyróżnić jastrych w podbudowie, rozdzielczej warstwie czy jastrych pływający. Na rynku budowlanym występują również jastrychy, które zlokalizowane są na zewnątrz. Jest to dla wyżej wymienionych typów osobny wariant.
Podkłady z wierzchnią warstwą
Podkłady z warstwą wierzchnią wykonuje się przy zastosowaniu utwardzającej podsypki oraz technologii tzw. „świeże w świeże”. Jest to także jeden z typów jastrychu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jastrychy w formie płynnej. Występują one jako samopoziomująca się wylewka. Wykonanie suchych jastrychów natomiast polega na zastosowaniu ułożenia w warstwowy sposób płyt, które są suche. Wszystkie wymagania odnośnie jastrychów zawierają normy. Chcąc dobrać odpowiedni rodzaj materiału, aby wykonać podłogowy podkład trzeba wziąć pod uwagę eksploatacyjne warunki, jakie występują w miejscu, gdzie ma on zostać wbudowany. (uprawnienia budowlane)
Poprawne zespolenie warstw
Chcąc wykonać poprawne zespolenie poszczególnych warstw należy spełnić wymogi odnośnie klas związanych z przyczepnością. Podłoże w takim wypadku musi cechować się trwałością, być nośne i oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń typu kurz, farba, tłuszcz czy inny brud. Łuszczące oraz kruche warstwy muszą zostać usunięte. Pojawiające się niewielkie rodzaje ubytków należy uzupełnić przy zastosowaniu wyrównawczej zaprawy. Słabe rodzaje podłoży wzmacnia się gruntem, który głęboko przenika do wnętrz warstw. Nasiąkliwe rodzaje podłoży trzeba pomalować za pomocą odcinającego gruntu przeznaczonego do chłonnego podłoża. Podczas tworzenia posadzki należy zastosować powtórzenie w podłożu dylatacji oraz wykonać jeszcze dylatację obwodową. (uprawnienia budowlane program)
Grubość i klasy wytrzymałości posadzek
Bardziej precyzyjnymi zapisami związanymi z grubością oraz klasami wytrzymałości posadzek są normy niemieckie należące do grupy DIN 18560. Informacje oraz wytyczne, które pomagają projektantom w dokonaniu wyboru odpowiedniej grubości posadzki oraz klasy znajdują się w częściach normy 1-4 oraz 7. (uprawnienia budowlane 2022) Dla przykładu jastrych posiadający klasę C20-F4, nie mający dodatkowej wierzchniej warstwy stosuje się w piwnicach, gdzie pieszy ruch jest niewielki. Jastrych posiadający klasę C35-F5 również nie posiadający warstwy wierzchniej można wykorzystywać jako podłoże przy niewielkim ruchu pojazdów posiadających miękkie ogumienia, gdzie prędkość nie przekracza 10 km/h. Takim miejscem może być np. magazynowa hala. Ten sam rodzaj klasy z warstwą wierzchnią sprawdzi się w mieszkalnych pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z podłogowym ogrzewaniem. Można stosować go też z powodzeniem w biurach. (uprawnienia budowlane segregator )