Jak zapobiec wtórnemu zanieczyszczaniu wody z wodociągów?
Woda aby dostać się do odbiorcy przepływa przez sieć wodociągową. Jakość wody u odbiorcy może być znacznie gorsza poprzez występowanie wtórnego zanieczyszczenia wody. Ryzyko wtórnego zanieczyszczenia wody nie jest wysokie. Jednak zabezpieczając się przed tymi jednostkowymi przypadkami warto zadbać o wykonanie zabezpieczenia. Do głównych przyczyn wtórnego zanieczyszczenia wody można zaliczyć brak stabilności chemicznej i biologicznej. Częstą przyczyną zanieczyszczenia jest problem z instalacją u odbiorcy wody. (testy na uprawnienia budowlane 2019)
Prawo reguluje wsteczne zanieczyszczenie wody poprzez paragraf 113 ust. 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. W rozporządzeniu tym znajduje się zapis, że instalację wodociągową zabezpiecza się przed wtórnym zanieczyszczeniem zgodnie z zapisami Polskiej Normy. (o egzaminie na uprawnienia budowlane) Rozporządzenie mówi o tym, że takie zabezpieczenie musi być zainstalowane za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji.
Jak zapobiegać zanieczyszczeniom?
Najważniejsze to dbać o instalację wodociągową. Rury wodociągowe przeznacza się do 50-letniej eksploatacji. Okres taki ustala się przy założeniu odpowiedniego nadzoru. Należy regularnie sprawdzać stan instalacji i w razie jakichkolwiek problemów należy ją wymienić. Należy również płukać instalacje wodociągowe po okresach bezruchu wody w instalacji.Problemem z wodą biegnącą w wodociągach jest zbyt wysoki poziom stężenia metali. Wśród nich głównie wyróżnia się nikiel, ołów czy kadm. Na rynku są urządzenia wspomagające proces oczyszczania. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
W celu zabezpieczenia przed wtórnym zanieczyszczeniem wody stosuje się głównie zawory antyskażeniowy lub zwrotny. Dodatkowo montuje się też przepływowy napowietrzacz rurowy przy bateriach podłączonych do węża, np. w łazience. Przepływ zwrotny zużytej wody może wystąpić np. w przypadku styku wodociągu z inną instalacją. Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednio dobranych zabezpieczeń. Konsultuje się wtedy ze specjalistą bądź projektantem. Instalację wykonuje się z odpowiednich materiałów. Zalecane jest stosowanie materiałów, które mają odpowiedni atest higieniczny. Atestu wymaga się również do użytych klejów, farb i uszczelnień mających kontakt z wodą w instalacji. Aby zapobiec zanieczyszczeniu wody należy także wyeliminować składowanie śmieci, obornika, gnojowicy, nawozów sztucznych, innych odpadów w pobliżu infrastruktury wodociągowej (ujęć, hydrantów przeciwpożarowych itp.). Należy wyeliminować wylewanie ścieków m.in. do rowów, na pola, do nieczynnych studni. (wybierz swój dostęp do programu na uprawnienia budowlane)