fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wyznaczyć połacie dachowe?

Łatwo wyznaczyć połacie dachowe w przypadku, gdy ich pochylenie jest jednakowe. Oznacza to, że linie koszowe oraz narożne, patrząc w rzucie, są dwusiecznymi o odpowiednich kątach. W zależności od tego, jaki kształt ma dach w rzucie poziomym, wyznacza się odpowiednie parametry. Niekiedy połacie mogą różnić się estetycznie bądź konstrukcyjnie od pozostałych (testy uprawnienia budowlane). Na przykładzie dachu o czterospadkowych połaciach, który z rzutu przypomina kwadrat, stosując jednakowe spadki, możemy otrzymać krótką kalenicę. Nie wygląda to estetycznie i dla wielu osób stanowi problem. Ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować dach, biorąc pod uwagę ściany, które przylegają do budynków. Najważniejsze jest to, aby woda nie spływała po murze naszego sąsiada.

Jak wyznaczyć połacie dachowe

Charakterystyka dachów uskokowych

Dachy uskokowe są stylowymi dachami, które sięgają czasów średniowiecza. Charakterystyczne dla nich jest to, że kilka połaci wznosi się do góry. Mają podobny stopień nachylenia i nieduże uskoki, które są pionowymi bądź ukośnymi obramieniami. Mówiąc o dachach możemy wyróżnić tu dach mansardowy. Dach mansardowy to dach, który charakteryzuje się dwoma rodzajami połaci: górnymi i dolnymi. Górne są mniej lub bardziej pochyłe a dolne są strome (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Nazwa dachu została zaczerpnięta od architekta francuskiego z XVII wieku – Mansarda.

Od czego zależą kształty dachu?

Ważnym czynnikiem, na podstawie którego określa się kształt dachu to klimat. Poza tym należy również dostosować kształt dachu do konstrukcji, architektury, materiałów zastosowanych do pokrycia i do poziomego rzutu. Jeżeli budynek jest szeroki, dach musi być wyższy a im rzut budynku jest bardziej złożony, tym bardziej skomplikowany będzie dach. Z przyczyn ekonomicznych duże obiekty mają najczęściej płaskie dachy. Jednak zależy to też od wybranego systemu odwadniającego (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Jakie dachy są stosowane w budownictwie?

Mówiąc o dachach możemy wyróżnić: dach jednospadkowy, dwuspadkowy z boczną trójkątną połacią, dwuspadkowy szczytowy a także czterospadkowy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dach jednospadkowy to dach, gdzie boczne ściany nazywają się szczytowymi, na wysokości poddasza tylna ściana to ściana pulpitowa. Czasami wystaje ona poza dach. Dach dwuspadkowy z boczną trójkątną połacią ma zastosowanie w przypadku, gdy dom przylega do innego, wyższego budynku. Woda swobodnie spływa, nie gromadzi się na ścianie obiektu znajdującego się obok. Dach dwuspadkowy szczytowy występuje wtedy, gdy ściana boczna nazywana jest szczytową, a w okolicach dachu na ścianę mówimy szczyt. Ostatni dach – czterospadkowy – nazywa się także dachem brogowym. Ma dwie podłużne trapezowe połacie i dwie trójkątne boczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com