Jak uzyskać ciepły dom?
Odpowiedni system ocieplenia budynków zapewnia utrzymanie ciepła w domu oraz mniejsze koszty ogrzewania.
Na rynku dostępne są różnorodne produkty izolacyjnej i wykończeniowe, które dają bardzo dobre efekty. Bardzo istotne są też umiejętności wykonawców. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Na starszych budynkach można uzyskać lepsze ocieplenie. Należy wykonać na nich mocowanie mechaniczne i dodatkowe klejenie, dzięki któremu uzyskamy dodatkową warstwę termoizolacji. Jednak należy pamiętać, że nowe izolacje wykonuje się zgodnie z odpowiednimi wytycznymi technicznymi, które uwzględniają założenia projektowe. Dużą rolę odgrywa tutaj rzeczoznawca, który powinien wskazać możliwości pogrubienia termoizolacji. Najczęściej docieplenia wykonuje się na stabilnych, wcześniejszych izolacja z płyt styropianowych lub mineralnych.
Podłoże starej izolacji powinno być odpowiednio przygotowane tzn. powierzchnia powinna być sucha, odpylona i płaska. jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne
Pierwszym etapem jest stwierdzenie przez rzeczoznawcę czy dana warstwa będzie odpowiednio wiązać się z podłożem, czy wykazano tolerancję istniejących powłok. W tym celu wykonuje się np. warstwę izolacji zbrojeniowej z nowo projektowanych materiałów. Zostawia się je do wyschnięcia, po czym dokonuje się próby oderwania przygotowanego fragmentu warstwy od podłoża. Jeżeli siatka z włókna szklanego odchodzi z dużym trudem oznacza to, że zgodność między starą powłokę a nową jest duża. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Płyty izolacyjne powinny być odpowiednio dopasowane do podłoża, zazwyczaj nakłada się je na mokro przy użyciu zaprawy klejowej. Należy pilnować, by nie pojawiły się między poszczególnymi elementami otwarte szczeliny. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Ocieplanie zewnętrzne domu
Zewnętrzne ocieplanie zazwyczaj wykonuje się styropianem lub też wełną mineralną. W miejscach, gdzie styropian może mieć dostęp do wody najlepiej sprawdzi się styrodur.
Wełna mineralna oraz styropian mają podobne właściwości izolacyjne, różnią się od siebie nasiąkliwością oraz elastycznością i wytrzymałością, a także izolacją akustyczną. Styropian ma mniejsze właściwości izolacji akustycznej, jest odporny na wilgoć, jednak nie na działanie niektórych rozpuszczalników. Wełna mineralna jest niepalna i elastyczna. Bardzo dobrze izoluje akustycznie. Najczęściej do ścian stosuje się płyty z wełny mineralnej twardej lub półtwardej. Na poddaszach wykorzystuje się miękkie płyty albo rolowane maty. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)