fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Płytki gresowe

Płytki gresowe są twarde, odporne na ścieranie i zarysowanie, a także mało nasiąkliwe. Dlatego stosuje się je chętnie we wnętrzach, w tym również na tarasach i balkonach. Wymagają jednak stosowania zapraw klejących o znacznie zwiększonej przyczepności. Gres, czyli kamionka szlachetna, różni się od terakoty przede wszystkim znacznie mniejszą nasiąkliwością. Wynika ona z innego składu masy, z której formowane są płytki gresowe. Dzięki odmiennym technikom formowania (m.in. prasowaniu) płytki gresowe odznaczają się szczególnie wysoką twardością oraz małą ścieralnością. Poznaj z nami tajemnice gresu!(uprawnienia budowlane)

Jak układać gres?

Kilka sposób układania płytek gresowych

Chcielibyśmy przedstawić kilka możliwości dotyczących układania płytek gresowych. Oto one:

  1. Układ prosty – fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny płytki, a zatem tworzą krzyże.
  2. Układ mijankowy – następne rzędy klejonych płytek gresowych są przesuwane względem poprzednich. Układ w cegiełkę, to pewnego rodzaju układ mijankowy, a przesunięcie kolejnego rzędu wynosi pół długości płytki.(uprawnienia budowlane program)
  3. Układ karo – płytki są przyklejone dokładnie w taki sposób, jak popularny symbol w kartach, co powoduje, że siatka fug jest pod kątem 45 stopni w stosunku do krawędzi ścian.
  4. Układ mieszany – to taki, w którym duże płytki układamy razem w połączeniu z małymi. Uzyskuje się wtedy efekt przesunięcie w obu kierunkach.

Warto przede wszystkim pamiętać, że musimy kupić więcej płytek niż wynika to z naszych obliczeń powierzchniowych. Warto zabezpieczyć się, ponieważ może się okazać, że płytka pęknie podczas docinania, czy też innych zdarzeń. Dodatkowo warto wiedzieć, że kiedy chcemy kłaść płytki w tzw. układzie prostym, to wystarczy kupić jedynie 5% więcej płytek, z kolei przy układzie mijankowych należy zakupić aż około 10% więcej płytek. Najwięcej zapasu wymaga układanie płytek w karo, ponieważ jest to aż 15%. Oczywiście wszystko zależy głównie od gabarytów pomieszczenia, w którym układamy płytki. Więc jeśli pomieszczenie jest duże, to nie będziemy musieli wiele docinać, a ubytków będzie mniej. Natomiast przy układaniu płytek gresowych w małych pomieszczeniach zapas płytek powinniśmy znacząco zwiększyć.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Układanie płytek

Układanie płytek możemy zacząć dopiero wówczas, gdy masa szpachlowa wyschnie. Pracę zaczynamy w najbardziej widocznym miejscu, czyli od strony drzwi. Skrajne rzędy często wymagają docinania, a ponieważ nie zawsze wychodzi to idealnie równo – lepiej, by nie były zbytnio eksponowane. Najpierw kątownikiem powinno się wyznaczyć linię, wzdłuż której układać będziemy płytki. (uprawnienia budowlane 2022)Można zaznaczyć ją na podłodze bądź prowizorycznie przybić do betonowego podkładu prostą listwę, posłuży później jako prowadnica. Następnie szpachelką rozprowadzamy klej na podłożu orazwyrównujemy pacą zębatą. Pokrywamy jednorazowo około 1 m2, co pozwala na ułożenie, a także skorygowanie ułożenia płytek, zanim klej zwiąże. W trakcie pracy powinniśmy poziomnicą sprawdzać, czy powierzchnia posadzki jest równa. Płytek nie układa się na styk – pozostaje między nimi szczelina, która później zostanie wypełniona fugą. Powinno się stosować zaprawy uelastycznione, szybkowiążące, o znacznie podwyższonej przyczepności do krawędzi płytek. W celu uzyskania równej spoiny na całej powierzchni posadzki, powinno się pomiędzy płytkami umieszczać krzyżyki dystansowe z tworzywa. Są obecnie dostępne w różnych wymiarach. W ostatnich rzędach czy też narożnikach zazwyczaj jest konieczne docinanie płytek. Robimy to na sam koniec, każdorazowo przymierzając płytkę do wypełnianego miejsca. Płytki gresowe najbezpieczniej ciąć piłą kątową z tarczą diamentową. Zwykłe maszynki do cięcia płytek mogą nie poradzić sobie z aż tak twardym materiałem. Gdy już cała posadzka jest ułożona, skrobakiem usuwa się nadmiar kleju ze spoin. Po dokładnym wyschnięciu kleju oczyszczamy spoiny szczotką. (uprawnienia budowlane kontakt)

Zanim zabierzesz się za układanie płytek gresowych zastanów się dobrze, jakie płytki powinieneś wybrać. Rozważ przeznaczenie pomieszczenia oraz dobierz płytki do pomieszczenia, w której będą położone. Można również wziąć pod uwagę późniejsze obciążenia czy też bezpieczeństwo w użytkowaniu. Jeśli kupujesz gres do pomieszczeń mało użytkowanych, a tym samym słabo obciążonych, to wystarczy zakupić płytki o klasie ścieralności 3. Płytki dzielą się na 5 poszczególnych klas ścieralności. W garażach najczęściej kładzie się płytki o 5 klasie ścieralności. Podłoga wyłożona płytkami gresowymi jest bardzo estetyczna oraz funkcjonalna. Doskonale prezentuje we wnętrzach (i nie tyko) oraz jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.