fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Płytki gresowe

Czym charakteryzują się płytki gresowe? A tym, że są trwałe, odporne na ścieranie, mało nasiąkliwe i nie straszne im zarysowania. Zastosowanie? Wnętrza, jak i tarasy i balkony. Czy czegoś wymagają? Przede wszystkim stosowania do nich konkretnych klejących zapraw. Zaprawy te muszą charakteryzować się zwiększoną przyczepnością. Nasza kamionka szlachetna, czyli właśnie gres różni się od tradycyjnej terakoty mniejszą nasiąkliwością. Mała nasiąkliwość wynika głównie z faktu, że płytki gresowe są formowane z całkowicie innego rodzaju masy niż terakota. Płytki gresowe są naprawdę bardzo twarde i mało ścieralne. Co jeszcze w sobie kryją? Sprawdź!(uprawnienia budowlane)

Jak układać gres?

Kilka sposób układania płytek gresowych

Przedstawmy więc kilka możliwości dotyczące układania płytek gresowych. Wyróżniamy:

  1. Układ prosty – fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny płytki, tworzą krzyże.
  2. Układ mijankowy – kolejne rzędy klejonych płytek gresowych są przesuwane względem poprzednich. Układ w cegiełkę, czyli układ mijankowy polega na przesunięciu kolejnego rzędu, wynosi pół długości płytki.(uprawnienia budowlane program)
  3. Układ karo – płytki są przyklejone jak symbol w kartach, co powoduje, że siatka fug jest pod kątem 45 stopni w stosunku do krawędzi ścian.
  4. Układ mieszany – to taki układ, w którym duże płytki układamy razem w połączeniu z małymi. Powstaje efekt przesunięcia w obu kierunkach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Układanie płytek

Jeśli już masa szpachlowa wyschnie, można przejść do układania płytek. Najlepiej jest zacząć od strony drzwi, ponieważ jest to najbardziej widoczne miejsce. Na samym początku kątownikiem wyznaczamy linię, wzdłuż której będziemy układać płytki. (uprawnienia budowlane 2022) Jest łatwa do określenia, ponieważ możemy zaznaczyć ją na podłodze bądź na chwilę przybić do betonowego podkładu zwykłą, prostą listwę, która chwilowo będzie prowadnicą. Następną czynnością będzie rozprowadzenie kleju za pomocą szpachelki i wyrównujemy go pacą zębatą. Jednorazowo okrywamy przynajmniej 1m2. Dzięki temu będziemy mogli dokonać ewentualnych zmian w ułożeniu płytek, zanim klej zwiąże. Oczywiście powinniśmy w międzyczasie kontrolować, czy powierzchnia posadzki jest równa, ponieważ jak wiadomo nie można płytek układać na styk. Stosujmy więc do tego zaprawy uelastycznione, które szybko nam się zwiążą i powyższą przyczepność do krawędzi płytek.

Rola krzyżyków dystansowych

Krzyżyki dystansowe również pomogą nam w uzyskaniu równej spoiny na całej powierzchni posadzki. Jeśli chodzi o ostatnie rzędy i narożniki, często absolutną koniecznością jest docinanie płytek. To działanie końcowe, ponieważ w wcześniej nie ma to po prostu celu. Płytki gresowe najlepiej jest ciąć piłą kątową z diamentową tarczą, ponieważ zwykłe maszynki mogą sobie nie poradzić z twardością gresowych płytek. Gdy już nasza posadzka będzie gotowa, jedynym, co nam pozostaje to usunięcie nadmiaru kleju ze spoin, a po wyschnięciu kleju należy oczyścić poszczególne spoiny szczotką. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com