fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nadproża prefabrykowane a rolety

Odpowiednie wykonanie miejsca na docieplenie ściany jest szczególnie ważne w przypadku chęci jego wygospodarowania pod kasetą rolety podtynkowej. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku, gdy mamy do czynienia z nadprożami prefabrykowanymi. Sprawdźmy, w jaki sposób można przygotować takie miejsce i jakie warunki należy w tym zakresie spełnić. (uprawnienia budowlane kontakt)

Jak przygotować miejsce na docieplenie ściany?
Jak przygotować miejsce na docieplenie ściany?

Najważniejsze, by nie dopuścić do powstania mostka termicznego

Jeśli chodzi o zastosowanie rolet podtynkowych należy wskazać, że mają one swój szczególny udział w termoizolacji budynku, ponieważ pocieniają jej warstwie. Ma to miejsce w strefie nad oknem, która jest zdecydowanie najzimniejszą częścią ściany ze wszystkich. (uprawnienia budowlane 2022) Kluczowe w przypadku wygospodarowania miejsca na docieplenie ściany jest to, by nie dopuścić do powstania mostka termicznego. Właśnie temu służy pocienienie nadproży, ponieważ właśnie ta strefa jest szczególnie narażona na możliwość ich wystąpienia. Najlepiej jest w tym przypadku wybrać materiał, który będzie miał najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Takim materiałem może być XPS, płyta PIR czy też aerożel. W dużej mierze swój udział ma także grubość ocieplenia fasady.

Miejsce pod rolety

Jeżeli decydujemy się na nadproże prefabrykowane, wówczas powinniśmy uwzględnić miejsce pod roletami. Co należy zrobić? Przede wszystkim osadzić osadzić nad otworem belkę lub całe zestawienie belek, o łącznej szerokości znacznie mniejszej niż grubość muru. Dla ułatwienia podamy konkretny przykład. Jeżeli więc ściana z betonu komórkowego ma grubość 30 cm, to należy zestawić nadproża 12 cm. Natomiast w murze o szerokości 24 cm wstawiamy nadproże o wymiarach 18 cm. (uprawnienia budowlane program) Chodzi o wytworzenie konkretnej przestrzeni, która pomoże nam dołożyć w danym miejscu docieplenie. Nic nie stoi na przeszkodzie ociepleniu także strefy pod kasetą rolety. Jest to możliwe poprzez cofnięcie się nadproży. Co do samych nadprożowych belek mają one różną nośność, co ma związek z rozpiętością i jej szerokością. Kluczowa jest w tym przypadku rola projektanta. Tym bardziej, że tego typu kwestie zaleca się uwzględnić na etapie projektu. Na taki stan rzeczy może także wpłynąć sam kierownik budowy, który zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Czy warto się w tym przypadku konsultować? Oczywiście, ponieważ właściwy wybór może pomóc nam podjąć jedynie specjalista. Jest to szczególnie ważne już na początkowych etapach, ponieważ później te decyzje są znacznie trudniejsze. Pamiętajmy, że wykonując to na własną rękę sami mamy wpływ na to, że poddajemy się ryzyku. Może to być ryzyko związane z ewentualnym zranieniem się lub z wieloma komplikacjami, które mogą wystąpić podczas wykonywania miejsca do ocieplenia pod roletę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com