Nadproża prefabrykowane a rolety
W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przygotować miejsce, które jest potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane , (uprawnienia budowlane kontakt) ?
Najważniejsze, by nie dopuścić do powstania mostka termicznego
Rolety podtynkowe w sposób znaczny pocieniają warstwę termoizolacji budynku i to w newralgicznej strefie nadokiennej, znacznie zimniejszej niż reszta ściany. (uprawnienia budowlane 2022) Aby nie dopuścić do powstania w tym miejscu mostka termicznego, co stanowiłoby duże niebezpieczeństwo, o czym kiedyś już pisaliśmy, nadproża zazwyczaj się pocienia. Choć zależy to przede wszystkim od docelowej grubości ocieplenia fasady, natomiast powstałą wnękę wykorzystuje się na dodatkowy pas termoizolacji, najlepiej o jak najniższym z możliwych współczynniku przewodzenia ciepła np. XPS, aluthermo, aerożel, płyta PIR.
Miejsce pod rolety
Nadproża żelbetowe projektuje się teraz pod nowe wymiary. W jaki sposób przygotować więc miejsce pod rolety, jeśli decydujemy się na nadproża prefabrykowane? Rozwiązanie jest proste – wystarczy osadzić nad otworem belkę lub całe zestawienie belek, o łącznej szerokości znacznie mniejszej niż grubość muru. Dla przykładu – jeśli ściana z betonu komórkowego ma grubość 30 cm, to należy zestawić nadproża 12 cm. Natomiast w murze o szerokości 24 cm wstawiamy po prostu nadproże o wymiarach 18 cm. (uprawnienia budowlane program) W obu przypadkach uzyskujemy przestrzeń o głębokości co najmniej 6 cm na dołożenie ocieplenia. Dzięki cofnięciu się nadproży. można docieplić dodatkowo strefę pod kasetą rolety podtynkowej. Nadproża prefabrykowane mają różne szerokości i bardzo łatwo dopasować rozwiązanie do konkretnego projektu i konkretnej realizacji. Pamiętajmy jednak, że belki nadprożowe mają różnorodną nośność, a ich dopuszczalna rozpiętość jest powiązana m.in. z szerokością. Dlatego takich decyzji nie powinno się podejmować na własną rękę i warto uwzględnić ją już na etapie projektu lub w trakcie prac uzgodnić takie rozwiązanie, bezpośrednio z kierownikiem budowy. Jak się okazuje, rozwiązanie problemu jest dość proste. Z pewnością konsultacja z kierownikiem budowy, inwestorem lub projektantem będzie w pełni zasadna, ponieważ takie rozwiązania nie są proponowane osobom, które nie mają pojęcia o budownictwie. Działanie na własną rękę po prostu stanowi duże niebezpieczeństwo, zarówno dla nas, jak i dla naszej budowy. Możemy się zranić, mogą wystąpić niespotykane dotąd komplikacje. Dlatego planując prace budowlane w pełni zaufajmy doświadczeniu i wiedzy pracowników budowlanych różnego szczebla. Tylko ich wiedza może pomóc nam w wyborze. Warto wiedzieć, że podejmowanie decyzji o montażu nadproży żelbetowych nie powinna być podejmowana na etapie realizacji lub też powolnego kończenia prac budowlanych. Jest już wówczas na to zdecydowanie za późno. Należy więc rozważyć tę kwestię na etapie początkowym, by później móc uniknąć dodatkowych problemów. Zapraszamy do korzystania z pomocy specjalistów.