fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podłoga to najniżej położona część budynku. Dlatego ważne aby była dobrze zabezpieczona przed utrata ciepła oraz przenikaniem wilgoci. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie. (uprawnienia budowlane 2022)

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie
Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie

Wykonanie podsypki i betonowanie

Podsypka stanowi podkład pod betonową podłoga w budynku. Musi być ułożona na oczyszczonym z żyznej warstwy gruncie i w miarę wyrównanym. W zależności od materiału użytego na podsypkę, trzeba ją również ubić. Na podsypkę wylewa się gęsty beton. (uprawnienia budowlane kontakt) Można go przygotować samemu w betoniarce jednak najwygodniej będzie zamówić beton z wytwórni. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, należy obliczyć ile będzie potrzeba betonu. Nieraz przed betonowaniem układa się izolację termiczną, jednak jest to zbędne w przypadku użycia kruszywa keramzytowego do podsypki.

Izolacja przeciw wilgoci

Izolacja ma za zadanie chronić dolne pomieszczenia budynku przed wilgocią która idzie z gruntu. Należy ją połączyć z izolacja ścian poziomą fundamentów. Powinna utworzyć szczelna warstwę . Do izolacji fundamentów sprawdza się papa lub folia. Izolację można ułożyć na ociepleniu jeżeli jest ono mało nasiąkliwe. Jeżeli wody gruntowe są na wysokim poziomie, należy w piwnicy na podłodze zrobić izolację wodochronną . Nie dotyczy to domów w których nie ma piwnicy. (uprawnienia budowlane program)
Podłoga powinna posiadać także izolacje termiczną, aby budynek mnie tracił ciepła. W przeciwnym razie dom będzie się szubko wychładzał.

Wykonanie podkładu podłogowego

Istnieje kilka możliwości na wykonanie podkładu podłogowego. Pokażemy kilka rozwiązań. Podkład tradycyjny polega na ułożeniu foli budowlanej na ociepleniu a następnie wyłożeniu zaprawy podkładowej na grubość około 5 cm. Podkład może być cementowo-wapienny lub anhydrytowy. W miarę potrzeby można dać zbrojenie. Podkład tradycyjny z masy samopoziomującej. W tym celu zamiast stosować gęstą zaprawę, wykorzystuje się wylewkę samopoziomującą która ma 1 cm grubości i tworzy gładka powierzchnie. Jest idealnym rozwiązaniem pod posadzki wymagające równego podłoża. Sychy jastrych czyli podkład zrobiony z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Płyty układa się na równej podsypce z kruszywa i skleja ich krawędzie. (program egzaminu na uprawnienia) Taki podkład cechuje się równą powierzchnią i krótkim czasem wykonania. Podłoga na legarach. Po zaizolowaniu płyty można na niej ułożyć drewniane legary. Muszą być rozmieszczone równolegle i w równych odstępach. Warto między nimi ułożyć wełnę mineralną by dodatkowo poprawić izolacje termiczną. Na legarach układa się podłogę z desek lub płyt. W przypadku desek, mogą one stanowić również posadzkę. Natomiast na płyty trzeba dać dodatkowo panele, parkiet lub wykładzinę. Rozwiązanie to jest równoznaczne z obniżeniem pomieszczenia o około 10cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com