Jak pozyskiwany jest prąd ze Słońca?
Nie da się ukryć, że tajemnica związana z pozyskiwaniem prądu elektrycznego dzięki Słońcu jest niezwykła. Wiadomo, że mamy do czynienia z nagrzewaniem paneli PV przez promienie słoneczne. Jednak jak to się ma dokładnie i jak się do odbywa? Sprawdzamy. (uprawnienia budowlane segregator)
Historia
Prąd pozyskiwany ze Słońca nie jest niczym nowym, ponieważ już w XIX była w pełni wykorzystywana. Wszystko za sprawą Alexandra Edmonda Becquerela, który w 1839 roku zbudował prototyp pierwszego ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki temu po raz pierwszy uzyskał prąd z promieni słonecznych. Choć już wówczas było to w pełni możliwe, to swój patent zdobyło dopiero w 1941 roku. Był to patent na ogniwa. Nie da się ukryć, że od tamtej pory doceniono w pełni siłę, z jaką Słońce świeci na naszej ziemi i potencjał, jaki kryje się w słonecznych promieniach. Już niedługo potem, albowiem w XX wieku wielu doszło do wniosku, że właśnie energia pozyskiwana ze Słońca jest najbardziej opłacalną, ale przy tym w pełni ekologiczną opcją na dostarczanie ciepła i energii elektrycznej ludziom. Na szczęście to doceniono i wykorzystano oraz na szczęście – trwa to do dziś. (uprawnienia budowlane 2022)
Jak?
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw. Są to małe urządzenia, które mają za zadanie generowanie pola elektrycznego + i -. Ogniwa pozwalają wchłonąć foton promieniowania słonecznego i poruszyć elektron. Choć nie jest to z pewnością dla Państwa na tym etapie zbyt jasne, to jednak to jedyny sposób, by wyjaśnić, skąd pochodzi tzw. słoneczny prąd. Mowa więc o tym, że aby powstał prąd elektryczny dzięki Słońcu – ono samo nie wystarczy. Niezbędne do jej zaistnienia jest właśnie ogniwo, które ma za zadanie zamienić energię słoneczną na prąd. Nie da się ukryć, że obecnie w zakresie powstawania energii elektrycznej ze Słońca ma wpływ jakość paneli PV. Jeżeli są one słabej jakości to z pewnością nie dadzą aż tak dużo energii słonecznej jak mogłyby dać. Dlatego przy ich wyborze warto zwracać na to szczególną uwagę. (uprawnienia budowlane kontakt)
Opłacalność
Fotowoltaika w Polsce jest popularna i z pewnością będzie taka przez jeszcze bardzo długi czas. Wiele ma związek z tym, że można szybko odzyskać środki, które włożyło się w jej inwestycję. (uprawnienia budowlane program) Ten zwrot następuje mniej więcej po około 10 latach, więc nie da się ukryć, że nie jest to opcja długoterminowa. Można zauważyć, że dzięki fotowoltaice rocznie jesteśmy w stanie płacić o połowę bądź nawet o 3/4 mniej za prąd niż dotychczas. Ma to związek z tym, że prąd, który pozyskasz ze Słońca dzięki swojej instalacji, jednocześnie obniża Twoje zużycie u centralnego dystrybutora. Ponadto takie panele są długiej żywotności, ponieważ swoje dobre działanie, a tym samym w pełni efektywne, wykazują nawet po 25 lub 30 latach użytkowania. Nie da się ukryć, że w fotowoltaikę warto zainwestować. Głównie za tym przemawia fakt, że jest ona niewyczerpalna i natura daje ją nam za darmo. Prąd ze Słońca z pewnością jeszcze bardzo długo będzie determinował rynek, choć nie da się ukryć, że na pewno będzie poddawany różnym wahaniom cen. Jakby nie było – i tak warto. (program egzaminu na uprawnienia)