Naturalną rzeczą jest to, że w trakcie użytkowania i starzenia się parkietu powstają szczeliny, które nie rzadko nam przeszkadzają. Jednak można je w prosty sposób wypełnić. Drewno jako materiał naturalny pod wpływem dużej wilgoci się rozszerza natomiast przy niskiej wilgotności powietrza się kurczy. Zazwyczaj dzieję się to wzdłuż usłojenia. Proces ten sprawia że nasza podłoga wygląda mniej estetycznie. Nie jest to problem, którym powinniśmy się szczególnie martwić – istnieje bowiem kilka sposobów jak to naprawić niedużym kosztem. Nie rzadko nawet obejdzie się bez wzywania specjalnych fachowców. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Wypełnienie powstałych szczelin
Obecnie jest mnóstwo produktów takich jak masy szpachlowe albo kity przeznaczone do wypełniania szczelin w drewnie. Warto przed użyciem zapoznać się z instrukcją takiego produktu, ponieważ mogą one różnić sie właściwościami czy sposobem aplikacji. Do szpar w parkiecie najlepiej sprawdzają się kity ze względu na swoją elastyczność. Z kole do wypełniania większych ubytków najlepsze są szpachlówki. (uprawnienia budowlane testy)
Szpachla i kit
Te materiały z polimeru nakłada się prosto na uszkodzone miejsce. Na rynku znajdziemy je w kilkunastu kolorach dzięki czemu możemy dobrać najbardziej odpowiadający naszemu gatunkowi drewna. (egzamin na uprawnienia budowlane) Produkty te nakłada się za pomocą metalowej szpachelki chociaż są też takie, które sprzedaje się razem z aplikatorem. Produkty te są bez zapachu, szybko schną oraz w swoim składzie nie zawierają rozpuszczalników. Po upływie 24h można już je szlifować malować lub lakierować. Ich ceny wahają się od 10-50 zł w zależności od wielkości puszki.
Szpachla do parkietów
Kolejnym produktem, którym możemy wypełnić powstałe szczeliny w parkiecie jest masa do wypełniania mączką drzewną. (program egzaminu na uprawnienia) Są to produkty zazwyczaj w dużych opakowaniach więc raczej przeznaczone dla fachowców – parkieciarzy. Są to dyspersje kilku spoiw polimerowych lub rozpuszczalników, które po połączeniu z mączką drzewną – tworzą gęstą masę. Nakładamy ją tak samo jak szpachlówkę. Jest podatna na obróbkę, wystarczy poczekać aż wyschnie i stwardnieje. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)