fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Izolowanie konstrukcji żelbetowych od agresywnego działania środowiska

Na żelbetowe konstrukcje ochrona od działania agresywnych ciekłych mediów odbywa się poprzez stworzenie wyklein za pomocą materiałów rolowych cechujących się chemoodpornością. Można również wykonać ochronne powłoki cienko albo grubowarstwowe albo stworzyć laminaty. Laminaty to grubowarstwowe rodzaje powłok, które posiadają zbrojącą wkładkę. Chcąc zapobiec mechanicznym uszkodzeniom na ochronne warstwy stosuje się zwykle okładziny albo wykładziny z klejonych i spoinowanych chemoodpornych płytek chemoodpornymi klejami bądź zaprawami. Izolacja bądź powłoka chemoodporna musi posiadać zespolenie z podłożem, jakie jest chronione. Obejmuje to bezspoinowe systemy, jak i systemy rolowe. W związku z tym bardzo istotną kwestią jest stan oraz jakość podłoża, a także sposób jego przygotowania.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Izolowanie konstrukcji żelbetowych od agresywnego działania środowiska
Izolowanie konstrukcji żelbetowych od agresywnego działania środowiska

Wykonanie chemoodpornych zabezpieczeń

Odpowiednie stworzenie zabezpieczeń chemoodpornych powierzchni jest wynikiem dobrania odpowiednich zabezpieczeń do obciążeń, jakie występują. Są to m.in. lakiernicze powłoki, laminat czy powłoki grubowarstwowe. Przede wszystkim chodzi tu o chemiczne i mechaniczne obciążenia. Takie działania z kolei wymagają znajomości właściwości, jakimi cechują się syntetyczne żywice możliwe do użycia w takich warunkach. Cechy i parametry stwardniałych powłok w zależności od zastosowanej bazy mogą być różnorodne. Są one zależne także od grubości danej powłoki. Do produktów bazowych zalicza się m.in. poliuretan, epoksyd czy akryl.  (uprawnienia budowlane program) 

Ocena obciążeń od agresywnych mediów

Ocena związana z obciążeniami od mediów cechujących się agresywnością jest bardzo ważna. Na podstawie oceny dokonuje się wyboru zasady do ochrony betonowej konstrukcji. Po zdefiniowaniu jej wybiera się metodę, jaka spełni wymagania, które wcześniej zdefiniowano. Wykonując bezspoinowe powłoki do ochrony konstrukcji od agresywnych mediów zazwyczaj korzysta się z syntetycznych żywic. Są to żywice poliuretanowe, epoksydowe, poliestrowe, polimocznikowe oraz hybrydy. Takie materiały zawsze tworzą pewnego rodzaju system. Dwuwarstwowe powłoki składają się zwykle z gruntującej podłoże żywicy i z żywicy, jaka stanowi odpowiednią ochronną powłokę. Żywice można nanosić mechanicznie stosując natryskowy agregat albo ręcznie przy pomocy wałka bądź pędzla. Układy wielowarstwowe zawierają niekiedy dodatkowo podkładowe warstwy, warstwy wyrównujące, zamykające itp.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Zabezpieczenia ujęte w normie

Norma PN-EN 1504 obejmuje zagadnienia, jakie wiążą się z tworzeniem zabezpieczeń betonowych powierzchni od agresywnego działania mediów poprzez stosowanie ochronnych powłok.    (uprawnienia budowlane 2023) System powierzchniowej ochrony dobiera się w oparciu o ocenę agresywności środowiska, jakie oddziałuje na konstrukcje. Rozważa się także odpowiednie metody oraz zasady związane z ochroną oraz naprawą, jakie określone są w normie. Nie istnieją tu zdefiniowane wymagania minimalne, jakie pozwalają w bezpieczny sposób stosować materiały do ochronnej warstwy. Projektant w oparciu o analizy obciążeniowe, użytkowe wymagania oraz na podstawie swojej wiedzy i doświadczeń ocenia przydatność materiałową do danych rozwiązań.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com