fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozwój urbanistyki

Rozwój miast czy wsi stale istnieje i nie zahamował w ostatnich latach. Mimo tego, że wiele terenów jest już zajętych, stale przejmuje się nowe, a stare konstrukcje oddaje się modernizacji. Dzięki temu ciągle rozwija się przestrzeń urbanistyczna. Dla niektórych może być to coś strasznego, ponieważ zanikają tereny zielone. Prawda jednak taka, że dobrze zaprojektowany teren posiadać będzie zarówno budowlane konstrukcje różnego typu (np. centrum handlowe czy bloki mieszkalne), jak i da dostęp bądź stworzy jakiś teren przyjazny środowisku. Mogą być to parki na osiedlach, łąki kwietne na płaskich dachach albo przyjaźnie zrobiony teren nad rzeką. Same budynku również poddawane są licznym procesom, dzięki którym mają pobierać mniej energii ze środowiska. W tym celu korzysta się ze specjalnym materiałów, z fotowoltaiki, z odpadów recyklingowych itp. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Izolacja akustyczna vs rozwój urbanistyki
Izolacja akustyczna vs rozwój urbanistyki

Hałas miasta

W mieście ciężko zachować swobodną izolację akustyczną, ponieważ wysoki stopień uprzemysłowienia i wzmożona ilość źródeł hałasu, przyczynia się do dyskomfortu. (uprawnienia budowlane 2022) Ten hałas środowiskowy emitują różne obiekty w przestrzeni miasta. Do tych możemy przede wszystkim zaliczyć wszelkie odgłosy wydawana przez komunikację drogową: tramwaje, autobusy, samochody. Na innych obszarach będzie brać się pod uwagę również koleje i samoloty, a na jeszcze innych obszary produkcyjne. To wszystko łączy się i wpływa na komfort życia. Nawet jeśli część ludzi twierdzi, że już tego nie zauważa. Człowiek z natury nie jest przyzwyczajony do takich dźwięków ani do stałego bombardowania różnymi odgłosami. (program egzaminu na uprawnienia)

Normy prawne

Hałas znacząco wpływa na akustykę w budynkach, dlatego zostały określone standardy dopuszczalnych poziomów hałasu. Te obowiązują głównie w określonych budynkach. Chodzi o takie obiekty jak: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  1. Wszelkie konstrukcje przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową,
  2. Szpitale,
  3. Domy opieki,
  4. Szkoły i internaty,
  5. Domy dziecka,
  6. Hotele,
  7. Tereny mieszkaniowo-usługowe,
  8. Miejsca uzdrowiskowe.

Hałas a wpływ na ludzi

W takich miejscach, w których ciągle przebywają użytkownicy, należy zadbać o ich komfort. Warto zaznaczyć, że chodzi głównie o miejsca, w których ludzie śpią bądź odpoczywają. Pod uwagę nie są wzięte miejsca pracy czy ośrodki rekreacyjne. Stały hałas uprzykrza życie człowieka, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Może przyczynić się do różnych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W źle izolowanych akustycznie budynkach można czuć dyskomfort, który doprowadzić może do bezsenności, nerwicy, a nawet do depresji. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com