fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje kanalizacji w budynkach

Instalacje kanalizacyjne w budynkach służą do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych, ścieków powstających w wyniku procesów technologicznych i wód opadowych oraz przekazywania ich dalej do oczyszczalni ścieków lub (już coraz mniej) do odbiornika takiego jak na przykład rów, rzeka, studnia chłonna, szambo (na wsiach). Instalacja kanalizacji w budynku to kanalizacja sanitarna. Ścieki odprowadza się nią z urządzeń sanitarnych poza budynek np. do kanału ulicznego, szamba. (uprawnienia budowlane 2019)

Podział instalacji

Instalacje dzielimy ze względu na ich zasadę działania, wyróżniamy: grawitacyjne, podciśnieniowe i ciśnieniowe. Pierwsze z nich pozwalają na samoistny spływ ścieków, odbywa się bezciśnieniowo poprzez spadek przewodów odpływowych. Drugi typ, czyli podciśnieniowe, tutaj w instalacji wytwarzana jest próżnia, która wywołuje spływ bez potrzeby spadku przewodów. (akty prawne 2019) Ciśnieniowe odprowadzana się poprzez pompę na wyższy poziom lub do zbiorników lub kolektora grawitacyjnego.

Domowa instalacja kanalizacyjna

Domową instalację kanalizacyjną prowadzi się w układzie grawitacyjnym. Ścieki przepływają od urządzeń sanitarnych (pod podłogą) poprzez podejścia do pionów (przewodów spustowych), następnie do poziomych przewodów odpływowych, dodatkowo elementami układu są także: syfony rewizje, wywiewki wentylacyjne i wpusty podłogowe. Wszystkie urządzenia powinny prowadzi się możliwie jak najkrótszą drogą, z odpowiednim spadkiem, zwykle jest to 2-3%, w stronę pionu instalacji. Trasy rur powinny być dobrze przemyślane, aby nie było niepotrzebnych zmian kierunku czy zmian spadku.  Co ważne, pomiędzy miską ustępową nie powinno się już podłączać innego urządzenia. Ponieważ ścieki z tej misy mogłyby wysysać wodę z syfonu, a więc to podejście powinno znajdować się poniżej pozostałych, które już mogą być połączone tak jak na przykład umywalka i wanna. (segregator z aktami prawnymi 2019) Przy instalacji grawitacyjnej bardzo ważna jest precyzja jego wykonania. Aby  w rurach nie pozostawały żadne zanieczyszczenia, co może prowadzić do zatkania przewodu.

Właściwości instalacji kanalizacji

Należy również skupić się na połączeniach, aby uniknąć przecieków, i ograniczyć ich liczbę do minimum. Instalację kanalizacyjną montuję się pod przewodami elektrycznymi i gazowymi. Średnice rur podejścia trzeba dopasować w zależności od ilości spływających ścieków. Syfony zapobiegają przedostaniu się gazów z instalacji do pomieszczeń. W budynku ma również miejsce kanalizacja podłogowa, w pomieszczeniach, które można umyć strumieniem wody np. garaż. Swoje zastosowanie znajduje też w łazienkach, w przypadku gdy chcemy zrezygnować z brodzika można zastosować kratkę zamykającą wpust i spadek. Piony kanalizacyjne prowadzi się w bruzdach ściennych. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com