fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Iniekcje geopolimerowe w Polsce

Iniekcje geopolimerowe w Polsce

Geopolimerową iniekcję wykonano w Zamościu na terenie klasztoru Redemptorystów. Klasztor ten przynależy do zabytkowego kościoła z XVI wieku. Mieszkają w nim ojcowie, a w budynku znajduje się kaplica, piwnica, kuchnia i pokoje mieszkalne. Klasztor zlokalizowany jest w centrum Zamościa. Z tego też względu napotkano problemy. Miasto nie posiadało kanalizacyjnej sieci, dlatego też wraz z jego rozbudową oraz przebudową tworzono organiczne naturalne nasypy. Obecnie znaleźć je można pod wieloma miejskimi zabudowaniami. Jedno ze skrzydeł klasztoru także zlokalizowane jest na organiczno – budowlanych nasypach. Są one nadal osiadające oraz aktywne. Wcześniej w tym miejscu znajdował się zapewne inny budynek, który rozebrano i zasypano. Na gruzach wybudowano klasztor. Obiekt w dużej części zawieszony jest w powietrzu. Od wewnątrz i zewnątrz posiada popękaną elewację. Drzwi i okna mają problemy z domknięciem się.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Iniekcje geopolimerowe w Polsce
Iniekcje geopolimerowe w Polsce

Ograniczony obszar do prac

Wyzwaniem dodatkowym było miejsce iniekcji. To bardzo ograniczony roboczy obszar, jakim były wąskie piwnice z gospodarczymi pomieszczeniami. Musiały być one dostępne do użytkowania w czasie przeprowadzania prac. Inżynier wraz z zakonnym inwestorem w związku z pojawieniem się ograniczeń rozpoczął poszukiwania rozwiązań alternatywnych. W sąsiedztwie klasztoru znajduje się ruchliwa ulica, wzdłuż której znajdują się instalacje. To nie pozwoliło przeprowadzić wykopowych prac na zewnątrz klasztoru. Prace związane z wykopami należało wykonać od wewnątrz, jednak ciasny i wąski roboczy obszar sprawiał, że takie prace byłyby czasochłonne i bardzo trudne.  (uprawnienia budowlane program) 

Metoda iniekcji geopolimerowej

Wszystkie ograniczenia spowodowały, że na terenie zakonu zastosowano geopolimerową iniekcję. Klasztor dał zaufanie dla nowej metody, która była w tym czasie innowacyjna, ponieważ nie była ona uciążliwa oraz cechowała się nieinwazyjnością. Zastosowanie tradycyjnych rozwiązań powodowałoby powstanie zagrożenia dla konstrukcji budynku, która czy tak była już osłabiona. Iniekcja pozwoliła na normalne życie w zakonie bez żadnych zakłóceń w czasie przeprowadzania prac. Nie wystąpiła też konieczność dokonania relokacji ojców, a dostęp do wszystkich użytkowych pomieszczeń nie został ograniczony.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Uniwersalność i precyzja metody iniekcji

Geopolimerowa iniekcja oraz aplikowanie polimerów posiada właściwość, do jakiej należy to, że można stosować ją w bardzo dużym temperaturowym zakresie tj. od -20°C aż do +60°C. Prace naprawcze w związku z tym z zastosowaniem geopolimerowej iniekcji można przeprowadzać bez względu na panującą porę roku. Zabytkowe obiekty są specyficzne w związku z unikatowymi estetycznymi walorami, ze znaczeniem historycznym i artystycznym co sprawia, że podczas przeprowadzania renowacji trzeba zachować szczególną precyzję.    (uprawnienia budowlane 2023) Naprawy z użyciem geopolimerowej iniekcji to proces, jaki jest w sposób precyzyjny monitorowany przy zastosowaniu czujników oraz laserów. W pobliżu iniekcyjnego punktu umieszcza się sensory.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com