fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Iniekcyjne żywice stosowane w branży budowlanej

Żywice iniekcyjne zastosowano jako materiał przy wykonaniu uszczelnień i iniekcji mających na celu ustabilizowanie gruntowego podłoża podczas budowania tunelu w Świnoujściu.   (uprawnienia budowlane 2022) Za ich pomocą także dokonano nawierzchniowej stabilizacji na autostradzie A2 na terenie województwa lubuskiego. Budowa II linii metra w Warszawie także opierała się o stosowanie iniekcyjnych żywic. Realizując te trzy różne inwestycje w czasie geotechnicznych iniekcji używano iniekcyjne żywice, które cechowały się odmiennymi właściwościami oraz technicznymi parametrami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Iniekcyjne żywice stosowane w branży budowlanej
Iniekcyjne żywice stosowane w branży budowlanej

Zastosowanie iniekcyjnych żywic

Obecnie na rynku jest wiele materiałów, jakie przeznacza się do iniekcji uszczelniających i geotechnicznych. W budownictwie coraz częściej stosuje się materiały w celu ustabilizowania gruntowego podłoża, których skład opiera się o żywice. Są to często materiały szybkowiążące, szybkosprawne oraz inteligentne. Do tej grupy iniekcyjnych materiałów zalicza się żywice silikatowe, epoksydowe, poliuretanowe i krzemianowe. Każda z nich posiada różne parametry i właściwości. Chcąc dokonać odpowiedniego wyboru iniekcyjnego materiału uwzględnia się rodzaj oraz stan gruntowego ośrodka, jaki wymaga stabilizacji, rodzaj zastosowanej konstrukcji i geotechniczne oraz eksploatacyjne uwarunkowania. Ważne jest dokonanie wyboru odpowiedniego parametru iniekcyjnego materiału, takiego jak reologiczne własności, gęstość, lepkość czy czas wiązania. Nie bez znaczenia jest także parametr wtłaczania, czyli ciśnienie, objętość oraz wydatek. W związku z tym najczęściej korzysta się z poliuretanowych iniektów. Cechują się one ekspansywnością w czasie wiązania i wysokim poziomem wytrzymałościowych parametrów, jednocześnie zachowując elastyczność. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Iniekcja uszczelniająca i geotechniczna

Uszczelniająca iniekcja konstrukcji opiera się najczęściej o korzystanie z materiałów powstałych na bazie silikatowych oraz poliuretanowych żywic. Technologia związana z uszczelnieniem polega na iniekcji niskociśnieniowej materiału o określonych parametrach. Aplikuje się je poprzez wprowadzone pakery albo lance. Materiał tłoczy się za pomocą jedno albo dwukomponentowej pompy. Iniekcja do technicznych celów to proces, gdzie pompowalny materiał zdalnie wprowadza się do gruntu pod danym ciśnieniem, aby wzmocnić oraz ustabilizować podłoże. Patrząc na aplikowany materiał wyróżnia się iniekcje na bazie żywic albo cementowe. Iniekcje opierające się o żywice to polimerowe, poliuretanowe, geopolimerowe czy silikatowe.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Uszczelnienie gruntu w tunelu

Pod rzeką Świną wydrążono tunel, dlatego też należało odpowiednio zabezpieczyć grunt poprzez wykonanie uszczelnienia ściany czołowej startowej komory przed przejściem TBM. Zaprojektowano to zadanie w technologii ciśnieniowej iniekcji w oparciu o szybkowiążące iniekcyjne materiały. Proces uszczelnienia startowej komory miał odbyć się w trzech odrębnych etapach. Podczas każdego z etapów trzeba było wykonać iniekcyjny pierścień wkoło obszaru, przez który to przechodziła tarcza TBM. Pierwszy oraz trzeci etap zakładał stosowanie spienialnego materiału, który był szybkowiążący aby skutecznie zahamować napływanie wody. W drugim etapie z kolei wypełnić należało dwa iniekcyjne ringi trzecim ringiem, ale z zastosowaniem materiału o niespienialnych właściwościach oraz wysokich wytrzymałościowych parametrach. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com