Iniekcje ciśnieniowe i niskociśnieniowe
Iniekcja betonu należy do jednego z najbardziej efektywnych nowoczesnych technologii naprawy betonu, muru i uszczelniania fug. Technologia ta pozwala przywrócić integralność betonu bez remontu. (testy uprawnienia budowlane)
Iniekcja betonu odbywa się według standardowych schematów – ten lub inny rodzaj roztworu pod ciśnieniem pompuje się w pęknięcia i rozwarstwienia naprawianej konstrukcji. Różnica technologii polega na użyciu różnych materiałów, w zależności od konkretnych warunków i uszkodzeń.
Iniekcja roztworem na bazie poliuretanu. Głównym celem – uszczelnianie szwów i uszkodzeń. Jak wiadomo, poliuretan ma wysokie hydrofobową powierzchnią. Zastosowanie: wypełnianie uderzeń między betonowymi blokami, okiennych, uszczelnianie pęknięć w kanalizacji i sieci wodociągowych.
Iniekcje żywiczne
Iniekcja zaprawą na bazie żywicy epoksydowej. Żywica epoksydowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Dlatego roztwory na jej podstawie stosuje się w przypadkach, gdy wymagane jest uzyskać wysoką wytrzymałość mechaniczną – do naprawy fundamentu z betonu monolitycznego lub bloczków betonowych. Żywica epoksydowa jest w stanie przeniknąć w najmniejsze szkody, przy czym gęstość wypełnienia pozostaje na tym samym poziomie, niezależnie od wielkości uszkodzenia. W tym samym czasie, biorąc pod uwagę wysoki koszt żywicy epoksydowej i utwardzacza, zastosowanie tego materiału jest ekonomicznie przy naprawie niewielkich zniszczeń. (program 2021 uprawnienia budowlane)
Iniekcja betonu zaprawą na bazie polimer-cementowego składu. Biorąc pod uwagę najniższe koszty takiego rozwiązania, stosuje się go do naprawy dużych uszkodzeń, w tym na nowych obiektach, do renowacji budynków, a także do uszczelniania betonu kamieniołomu fundacji. Roztwór na bazie polimeru cementu wyróżnia się dużą zdolnością penetracji i niskie koszty.(egzamin ustny uprawnienia budowlane)
Główne etapy technologii
- Przygotowanie. W przypadku wykrycia korozji warstwowej i amorficznej działek odbywa się gruntowne sprzątanie i usuwanie. Amorficzny materiał jest usuwany, a rdza na zbrojnym pasie oczyszcza się każdy w odpowiedny sposób.
- Właściwa Iniekcja. Wzdłuż pęknięcia, w szachownicę, w stronę remontowanego fazy robi się kilka otworów. W otwory są wstawiane specjalne rurki. Do tych rurek dołączają podające, węże, i za pomocą specjalnej pompy podaje się roztwór. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby prawidłowo ustawić ciśnienie zasilania, lepkość i ilość roztworu. Jeśli będzie ono niskie, roztwór nie przenika we wszystkie pustki. Jeśli ciśnienie zasilania i lepkość roztworu będą zbyt wysokie, być może ujawnienie remontowanego uszkodzenia i naruszenie integralności konstrukcji betonowej.
- Końcowy etap. Po kontroli wizualnej wypełniania pęknięć i otworów technologicznych, węże doprowadzające odpiąć od rurek. Powierzchnia prac zamyka się folią do pełnego utwardzenia zaprawy na 14 dni. Dalej odbywa się obróbka sprzątanie powierzchni od zwiotczenie roztworu i nakładanie dekoracyjno-wykończeniowe w dowolny odpowiedni sposób i materiałem: tynki, malowanie, układanie płytek ceramicznych, montaż osprzętu elewacji.
- Wypełnianie ubytków i pęknięć metodą iniekcji odbywa się na dwóch opcji, to:
- Podawanie wodoodporność składu grawitacyjnie, bez ciśnienia. Do tego potrzebne są wywiercone otwory pod kątem 40° w stosunku do powierzchni.
- Podawanie składu w rurki pod ustalonym ciśnieniem. Technologia ta jest stosowana w przypadku likwidacji wycieków w sytuacjach awaryjnych, przy jej wykonywaniu znacznie oszczędza czas realizacji projektu.
Zalety:
- Iniekcje można wykonywać wybiórczo, tylko na działkach, które wymagają izolacji;
- Minimalizacja nakładów czasu i sił;
- Odbywa się bez zatrzymywania najważniejszych prac na budowie;
- Eliminuje ziemnych wykopalisk w izolacji obszarów znajdujących się pod ziemią; –
- Metoda pozwala tworzyć monolityczny warstwę bez łączeń i szwów; –
- Rozwiązywanie awaryjnych wycieków pod wysokim ciśnieniem płynącego strumienia wodnego; –
- Wzrost wytrzymałości fundamentów budynku; –
- Możliwość przeprowadzenia prac remontowych, niezależnie od temperatury otoczenia i innych kataklizmów pogoda;
- Czystość środowiska materiałów, który pozwala korzystać z metody przy bezpośrednim kontakcie z wodą pitną i w zamkniętych pomieszczeniach;
- Różne szybkości płynięcia w zależności od pożądanego rezultatu.
Wady:
- Wysoki koszt materiałów i urządzeń;
- Opis technologii wykonania.