fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Mur konstrukcyjny

Konstrukcja murowa to element  budynku, na którym spoczywają np. dachy lub stropy za pośrednictwem wieńców. Mur przenosi obciążenia pionowe od wymienionych elementów, ale również zmaga się z obciążeniami poziomymi zależnymi od czynników atmosferycznych np. wiatru. (uprawnienia budowlane)

Mur jak sama nazwa wskazuje murujemy metodą mokrą, czyli za pomocą zaprawy. Bloczki murowe, w zależności od technologii robót mogą być ceramiczne, betonowe, silikatowe lub z betonu komórkowego. Murowanie ułatwiają nam dodatkowe szpary w bloczkach tzw. Pióro-wpusty. (uprawniane budowlane 2019)

Uszkodzenia murów konstrukcyjnych

Pomimo doboru materiałów na mur oraz technologii nie jesteśmy w stanie przewidzieć  uszkodzeń powstałych podczas eksploatacji obiektu.  (testy na uprawnienia budowlane) Istnieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji lub wypraw.

Zakres uszkodzeń obejmuje zarysowania, spękania, bądź całkowite pęknięcie.

Przyczyną mogą być zawilgocenia, gwałtowne zmiany temperatur i inne wpływy środowiska naturalnego (geotechnika, wiatr) . Przede wszystkim aby zapobiec uszkodzeniom należy rozważyć błędy konstrukcyjne: nadmiar przeciążeń, koncentrację naprężeń, odkształcenia, wpływy dynamiki.

mur konstrukcyjny
mur konstrukcyjny

Murowanie muru konstrukcyjnego

Ważna jest również jakość wykonywanych robót zgodnie ze sztuką budowlaną.

Jednakże, jeżeli powstały już pierwsze rysy należy począć działania zapobiegające dalszym uszkodzeniom. Rysy są dopuszczalne do rozwarcia na 0,3mm. Należy obserwować ich cykliczne zamiany.  Pierwszym rozwiązaniem jakie możemy podjąć jest iniekcyjne naprawienie rys. Metoda polega na tzw. Zastrzyku iniekcyjnym , który wypełnia rysę dostarczając zaczyn cementowy z dodatkiem włókien stalowych.  (akty prawne na uprawnienia budowlane)

Naprawa uszkodzeń

Rysą należy również sklamrować aby zapobiec jej dalszemu poszerzaniu. Należy zgodnie wypuścić stalową klamrę na kilkanaście centymetrów poza uszkodzony obszar i zakotwić w murze. Powszechnie znanymi materiałami do klamrowania rys są płaskowniki . Skutecznym rozwiązaniem będą pręty stalowe. Te jednak muszą zostać wtopione w spoiny  muru. Kolejną metodą jest ułożenie prętów  krzyżowo na rysie.  Aby pręty spięły nam rysę i zintegrowały się z istniejącą konstrukcją należy wcześniej przygotować na umieszczenie ich wydrążone bruzdy. Warto przypomnieć o wcześniejszym oczyszczeniu muru i  pozbyciu się luźnych fragmentów starej zaprawy.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek z włókien węglowych. Taką siatkę wtapiamy na zaprawę cementową analogicznie to wtapiania klamer. (cennik z programami na uprawnienia budowlane)

Niekiedy jednak mamy do czynienia z poważniejszym uszkodzeniem i ryzykiem naruszenia statyczności budowli. Wtedy musimy ingerować w konstrukcję dozbrajając inne elementy  budynku. Szczególnie narażone miejsca to otwory, naroża, balkony, połączenia murów. Ingerencja może również objąć przemurowania tzn. należy usunąć zniszczone cegły a w ich miejsce wmurować nowe  zachowując  przewiązanie spoin. Ważne jest aby stare i nowe elementy nie różniły się od sobie znacząco pod względem wytrzymałościowym po to aby równoważnie przenosiły obciążenia i integralnie pracowały w murze.

Mówiąc o robotach murowych dodatkowym rozwiązaniem będzie poszerzenie ścian. Działanie to rozprowadzi ciężar na większą powierzchnię, tym samym odejmując naprężenia skupiające.

Jeżeli mur został zaatakowany czynnikami biologicznymi, w tym przypadku sprawdzą się odsalanie oraz hydrofobizacja powierzchni.  Hydrofobizacja polega na nadaniu właściwości odporności na działanie wody. Aby uzyskać taki efekt należy narażoną powierzchnię zaimpregnować odpowiednimi preparatami przeciwwilgociowymi lub przeciwwodnymi , w zależności od stopnia działania wody.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com