Impregnowanie konstrukcyjnej tarcicy
Chociaż skuteczność ciśnieniowej impregnacji jest duża, to powierzchniowe metody będą niezastąpione w miejscach, gdzie trzeba nasycić drewno, jakie jest już wbudowane. Drewno z jakiego tworzy się konstrukcyjną tarcicę to łatwopalny materiał, który cechuje się dużą podatnością na biologiczną korozję. Konstrukcyjna tarcica wymaga, aby stosować impregnację. Impregnacja polega na nasyceniu drewna chemicznymi środkami. Chemiczne preparaty do drewna stwarzają tarczę ochronną przed pleśniami, domowymi grzybami, wilgocią i opadową wodą. Świetnie chronią drewno również od ognia czy o destrukcyjnego działania owadów, które są dla drewna niekiedy szkodnikami. (uprawnienia budowlane 2022)
Ochrona tarcicy od ognia
Ogień jest żywiołem, przed którym nie można w 100% uchronić tarcicy. Można zabezpieczyć jednak drewniane elementy konstrukcyjnej tarcicy tak, aby w jak największym stopniu opierały się one płomieniom. W związku z tym więcej jest czasu na przeprowadzenie ewakuacji ludzi z palącego się budowlanego obiektu. Czas związany z użytkowaniem konstrukcyjnej tarcicy wydłuża się w związku z impregnacją drewna. Tarcicę zabezpiecza się w tartakach bądź specjalnych zakładach, albo bezpośrednio na budowie. Zwykle jest tak, że tarcica zabezpieczona w specjalnych tartakach albo zakładach zabezpiecza się dodatkowo na placu budowlanym np. po wycięciu odpowiedniego konstrukcyjnego połączenia w drewnie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Grzyby atakujące tarcicę
Najczęściej grzyby i pleśń atakują tarcicę, kiedy masowa wilgotność drewna kształtuje się na poziomie większym niż 19-20%. Powstają one również w przypadku, gdy drewno jest osłonięte od słońca. Grzyb rozwija się, kiedy temperatura powietrza kształtować się będzie w przedziale 9 do 21°C, oraz w przypadku jednoczesnego braku przewiewu. Najgorszą opcją dla konstrukcyjnej tarcicy jest pojawienie się domowych grzybów. Powodują one przerastanie na wskroś drewna, co prowadzi do jego butwienia i gnicia. Drewno tarcicy zakaża się poprzez kontakt z grzybnią bądź zarodnikami grzybów. W związku z tym tarcica musi zetknąć się z grzybem albo znajdować się w jego okolicy. Dokonują one ataku na powierzchni drewna, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu tarcicy. Pleśniowe grzyby w dużo mniejszym stopniu wpływają na osłabienie nośności konstrukcyjnej tarcicy, niż domowe rodzaje grzybów. (program egzaminu na uprawnienia)
Tarcica zaatakowana przez owady
Owady bardzo niekorzystnie wpływają na konstrukcyjną tarcicę. Są one szkodnikami technicznymi drewna. Zaliczamy do nich Borodziej Próchnik, Kołatek, Drwalnik Paskowany, Spuszczel czy Tykotka. (uprawnienia budowlane segregator) Tego rodzaju owady zagnieżdżają się zarówno w suchym drewnie, jak i w wilgotnym. Zwykle preferują jednak drewno pochodzące z iglastych drzew. Dorosłe oraz dojrzałe osobniki drewnie składają jaja. Z nich wylęgają się larwy owadów. Ich wzrost spowodowany jest odżywianiem się drzewnej miazgi. W deskach oraz słupach ryją one długie korytarze, co powoduje spulchnianie drewna. W zaatakowanych przez owady miejscach struktura drewna zostaje poważnie naruszona. To powoduje, że drewno traci na swojej wytrzymałości związanej z rozciąganiem, zginaniem i ściskaniem. (uprawnienia budowlane program)