fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ile kosztuje ar budowlany działki na wsi?

Zakup działki budowlanej jest to jeden z pierwszych kroków ku budowie wymarzonego domu. Nie da się ukryć, że coraz większą popularność zyskują działki poza miastem oraz na wsi. Sprawdźmy, jak na 2022 rok kształtują się ceny takich działek i ile kosztuje jeden ar budowlany takiej działki? (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Ile kosztuje ar budowlany działki na wsi?

Czynniki wpływające na ceny

Cena działki budowlanej za m2 będzie uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich są możliwości komunikacyjne, które posiada region, w którym się znajduje. Jeżeli w danym rejonie mamy do czynienia z lepszym dojazdem do dużych miast, tym działka będzie z pewnością droższa. Innym czynnikiem wpływającym na ceny takich działek jest stopień zainteresowania ewentualnych nabywców bądź od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taka dokumentacja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ będzie nas informować o różnego rodzaju wymaganiach, zwłaszcza tych dotyczących nowo powstających budynków. Duży wpływ odgrywa także uzbrojenie terenu i jakość dojazdu do działki. Innym czynnikiem uzależniającym cenę działki jest jej łączny metraż parceli. Cena m2 1 arowej działki budowlanej okazuje się wyższa w porównaniu do ceny za m2 działki o znacznie większym metrażu. Bankier.pl opublikował w styczniu analizę, która dotyczyła cen działek budowlanych. Okazało się, że ceny te są uzależnione w pełni od województwa, w jakim znajduje się dana działka.    (uprawnienia budowlane 2022) 

Ar działki budowlanej na wsi

Ceny działek budowlanych na wsi maja różne ceny.  (uprawnienia budowlane program)  Takie różnice są szacowane nawet na kilkadziesiąt procent. Nie ma tu znaczenia odległość pomiędzy jedną, a drugą wsią. Czasami są one bardzo blisko, a mimo to ceny są bardzo różne. Warto więc skłonić się ku wyborowi odpowiedniej lokalizacji i dopiero po tym przeanalizować oferty. Na ten moment, koszt działki budowlanej o powierzchni 1 ara na ogół przekracza 90 zł/m2. Nie da się ukryć, że jest to dobra cena. Warto wiedzieć jednak, że obowiązuje ona tam, gdzie jest bardzo słaby dojazd. Atrakcyjniejsza stawka w przeliczeniu na m2 parceli dotyczy tylko działek o znacznie większej powierzchni. Jeżeli chodzi o uśredniony cennik jednego ara działki budowlanej na wsi oszacować można na około 100 – 300 zł/m2. Najlepszych cen możemy się spodziewać na wschodzie naszego kraju. Cena stopniowo wzrasta, wraz z jej uzbrojeniem oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Koszt działki w mieście

Koszt działki w mieście został oszacowany przez portal bankier.pl. W raporcie oszacowano średnie ceny ofertowe działek budowlanych w grudniu 2021 roku. Według analizy średni cennik działek we Wrocławiu wyniósł 579 zł/m2, a w Bydgoszczy 507 zł/m2. Jeżeli chodzi o Lublin to wyniósł on około 552 zł/m2. W Gorzowie Wielkopolskim cena ta wynosiła około 107 zł/m2. Jeżeli będziemy chcieli kupić działkę w Krakowie to możemy się liczyć ze średnią ceną wynoszącą około 928 zł, natomiast w Warszawie jest to już cena opiewająca na 1319 zł. Jeżeli chodzi o Rzeszów to zapłacimy około 300 zł/m2, natomiast w Gdańsku ceny wynoszą około 448 zł/m2. Jedne z najbardziej wysokich cen obowiązywały w Poznaniu i wynosiły około 864 zł/m2 oraz w Szczecinie, około 516 zł/m2. Musimy liczyć się z tym, że jeżeli parcele będą mieć powierzchnię do 800 m2 to koszt takiej działki w przeliczeniu na m2 będzie znacznie wyższy. W zależności od miasta ceny przedstawiają się następująco: 1 163 zł/m2 we Wrocławiu, 592 zł/m2 w Bydgoszczy i 702 zł/m2 w Lublinie. Ceny ofertowe w Gorzowie Wielkopolskim wynoszą średnio 515 zł/m2, z kolei w Krakowie 1 443 zł/m2. Oczywiście jak w prawie każdym przypadku z najwyższymi cenami mamy do czynienia w stolicy. Za średnią cenę uznaje się tutaj 1 889 zł/m2.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com