fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydrauliczne domieszki

Hydrauliczne domieszki to mineralne ciała, które dodając w sproszkowanym stanie do zwykłego wapna nadają jemu hydrauliczne właściwości. Oznacza to, że wapienna zaprawa po upływie pewnego czasu twardnienia na powietrzu otrzymuje zdolność dalszego jej twardnienia pod wodą. Wpływ na to ma część krzemionki w hydraulicznych domieszkach, która występuje w postaci bezpostaciowej aktywnej krzemionki SiOa, ponieważ ma ona zdolność do połączenia się z wapnem w nierozpuszczalne twarde wapniowe krzemiany (egzamin na uprawnienia budowlane).

Hydrauliczne domieszki
Domieszki do betonu 01

Okrzemkowa ziemia

Okrzemkowa ziemia to masa ziemista a rzadziej jest to miękka osadowa skała (testy 2021 uprawnienia). Pochodzi ona od mikroskopijnych roślinnych organizmów, których skorupki przesycone były krzemionką. W prosty sposób dają się rozetrzeć na drobny proszek a wysuszona okrzemkowa ziemia przylega do języka. Ma jasnoszarą albo żółtą barwę, a jej właściwy ciężar wynosi 1,0H-2,2. Objętościowy ciężar ma wartość 0,3-ś-0,7 T/m³ a orientacyjny skład to około SiOz – 77-f-98%, CaO1,5 i A1203 -1-5-9%. Ma dużą aktywność a w Polsce możemy znaleźć ją na Zachodnim Pomorzu. Dodając ją do betonów i zapraw zwiększamy wodoszczelność oraz urabialność. Trypla to rodzaj przeobrażonej okrzemkowej ziemi. Pod mikroskopem nie widać na niej pozostałości skorupek. Ma większy objętościowy ciężar, który wynosi 0,6-h0,8 T/m³.

Aktywność wulkanicznych popiołów

Aktywność wulkanicznych popiołów jest bardzo mała (program egzamin uprawnienia 2021). Nie występują one w Polsce. Pucolany to wulkaniczny popiół, który z upływem czasu uległ zagęszczeniu ale pozostał ziemistym ciałem. Nie występuje on w Polsce i ma małą aktywność. Wulkaniczne tufy pochodzą także z popiołów, które w związku z wtórnym przeobrażeniem uległy przekształceniu w skałę porowatą. Ich złoża można odnaleźć na Kaukazie ale mają małą aktywność. W Polsce występują porfirowe tufy, które mają hydrauliczne właściwości. Są one zlokalizowane pod Krzeszowicami i Chrzanowem. Duże złoża trasu można odnaleźć m.in. w Bawarii, na Krymie lecz Polsce nie odnaleziono jego złóż.

Aktywność hydraulicznych domieszek

Norma PN-62/B-23002 określa aktywność hydraulicznych domieszek. Jest to współczynnik aktywności, tzn. stosunek procentowej sumy zawartości wapniowego tlenku, magnezowego oraz glinianego do zawartości procentowej krzemionki. Kwaśne domieszki stanowią wulkaniczne popioły, tufy wulkaniczne, tras, pucolany, okrzemkowe ziemie czy tryple. Są to rodzime rodzaje domieszek. Do sztucznych możemy zaliczyć: pokaolinowa krzemionka, kwaśne rodzaje popiołów, wypalana glina, kwaśne wielkopiecowe żużle granulowane itp. Domieszki o charakterze zasadowym to zasadowe popioły oraz wielkopiecowe zasadowe żużle granulowane (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Hydrauliczne rodzime domieszki stosowano już w starożytnym Rzymie. Tam także je wydobywano.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com