fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Higroskopijność cementu

Higroskopijność cementu oznacza inaczej sorpcję z powietrza wilgoci, która to znacznie zmniejsza się (uprawnienia budowlane). W związku z tym cement zachowuje swoje dotychczasowe właściwości nawet podczas dłuższego pobytu w zawilgoconym miejscu, jak i podczas zetknięcia się bezpośredniego z wodą. Ta właściwość nie stanowi przeszkody podczas stosowania normalnych sposobów przygotowywania betonów oraz zapraw. Podczas mieszania z wodą z obecnością żwiru, piasku albo tłucznia absorpcyjne błonki na ziarnach cementu zdzierają się i cement bez przeszkód ulega wiązaniu i twardnieniu.

Higroskopijność cementu
Higroskopijność cementu

Mieszanie betonów i zapraw

Podczas mieszania betonów i zapraw wodouodparniające domieszki nie znikają lecz stanowią bardzo ważną rolę. Zmniejszają one właściwości podciągania włoskowatego wody, chronią przed pojawieniem się wykwitów na ścianie. Zwiększają także odporność na mróz oraz wodoszczelność. To wszystko związane jest z powstrzymywaniem ruchu kapilarnego roztworów soli (testy 2021 uprawnienia). Przeprowadzone doświadczenia w ZSRR wskazały, że zastosowanie domieszki 1% oleinowego kwasu spowodowała zmniejszenie wysokości podciągania włoskowatego wody z cementowej zaprawie o 50 razy. Wodouodparniające domieszki ułatwiają proces przemiału klinkieru. Cement w związku z tym staje się drobnoziarnisty, co daje mu wzrost wytrzymałości.

Cement murarski a portlandzki

Murarski cement różni się od portlandzkiego mniejszą normową wytrzymałością, grubszym rodzajem przemiału i wyższą tolerancją związaną z okresem wiązania. Przerób oraz inne właściwości są identyczne, jak w przypadku cementu portlandzkiego. Zgodnie z normą PN-55/B-06250 murarski cement stosuje się do betonów, których marka ma do 110. Zastosowanie znajduje także do zapraw, gdy ich wytrzymałość jest niższa od 30 kG/cm². Nie używa się go do zbrojonych betonów (program uprawnienia budowlane).Murarski cement znajduje szeroki zakres zastosowania przy wyrabianiu elementów żużlo i gruzobetonowych. Wykorzystuje się go także do fundamentowych ław oraz wypraw i zapraw w wiejskim budownictwie.

Wodożądność cementu

Wodożądność cementu z domieszkami jest mniejsza niż w przypadku zwykłego cementu (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Dzięki niej można powiększyć urabialność zaprawy, a także uzyskać większą wytrzymałość. Można także zmniejszyć ilość zastosowanego cementu. Za sprawą zwiększenia ciekłości zaczynu, cement posiadający domieszki oleju albo mydła dużo lepiej nadaje się do zastrzyków w betonie i piaszczystych gruntach. Składa się on w 80-90% z portlandzkiego cementu 250 oraz 20-f-10% drobno zmielonych domieszek. Niektóre z zagranicznych norm wskazują, że cement o takim składzie to portlandzki. Nasze normy jednak go wyodrębniają. Domieszki nie podlegają wypaleniu, dlatego też jego produkcja jest tańsza niż portlandzkiego o marce 250.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com