Klasyfikacja gruntów
Jeśli grunt jaki będziemy wykorzystywać do posadowienia budynku byłby za głęboko, być może będzie konieczność fundamentowania sztucznego za pomocą najczęściej studni czy pali, lub podmiany niezbyt mocnego gruntu na lepszy, czym może być pospółka lub piasek. Czasami zajść potrafi potrzeba zwiększenia odporności gruntu przy skorzystaniu z wibrowania, zastrzyków bądź elektroosmozy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wedle normy PN/B-02480vpod tytułem „Grunty budowlane: klasyfikacja oraz bezpieczne obciążanie”, co do głębokości wnikania chłodu w grunt mówi się, że jeśli nie posiadamy dokładnych informacji, zakłada się poniżej terenu:
-Ti = 1,6m na północno-wschodnim terenie w górach, który jest odgrodzony od strony północnej granicą idącą na północ od miejscowości Żywiec, Limanowej, Krosna oraz Jasła i idą aż do granicy Polski na południe od Przemyśla. (uprawnienia budowlane 2021)
-Ti = 1m w zachodniej strefie naszego Państwa, odgrodzonej od zachodu granicą, a ze wschodu i południa, linią jaka idzie na zachód zaczynając od Elbląga, przez wschód na Bydgoszcz, Kalisz, Inowrocław i Brzeg, wtedy zahacza na południe od Odry i idzie wzdłuż rzeki, zachowują od niej odległość ok. 30-4-40 km, przy tym pomijając szczyty Sudetów i kończy na granicy przy Zgorzelcu.
-Ti = 1,6m w północno-wschodniej strefie Państwa, odgrodzonym z zachodu linią, jaka kieruje się na zachód od Gołdapu oraz Łomży i na wschód od Radzynia i Siedlec, kończąc na Bugu na północny-zachód od Chełmu.
-Ti = 1,3m – cała reszta środkowej strefy Państwa.
Fundamenty słupowe
Fundamenty słupowe wykonane z kamienia oraz cegły wykorzystuje się w przypadku nieskomplikowanych budynkach murowanych bez piwnic, z maksymalnie jednym czy dwoma piętrami, ale też w budynkach z drewna, zastępując nimi mur fundamentowy. (uprawnienia budowlane program)
Fundamenty słupowe są umiejscowione zazwyczaj poniżej narożników i w punktach styku ścian poprzecznych do podłużnych, ale również poniżej filarami międzyokiennymi czy pod piecami. Zdarza się też, że idą na długości ściany w odstępie osiowym 2,5-3 metrów lub więcej, jeśli posadka jest głęboka.
Środkowe ściany razem z belkami, które je wspierają muszą zostać obniżone o 40-50cm pod zaplanowany poziom terenu, żeby odgrodzić przestrzeń poniżej podłogi. Pod belkami warto wykonać wolną przestrzeń (3-5cm) w celu ułatwienia osiadania budynku i uniknięcia docisku z dołu na belki. Taką szczelinę warto zwiększać do 6-10cm w przypadku gruntów gliniastych, jakie posiadają właściwości pęcznienia w przypadku ujemnych temperatur. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Przykładowy fundament słupowy pod mały budynek murowany
Słupy murowane 38X38cm leżą w odstępach osiowych na około trzech metrach. Na poziomie około 30cm odległość pomiędzy słupami okrywa się nie wystającymi belkami z cegły, które zbroi się bednarką, jakie są zrobione z cegieł znajdujących się na zaprawie cementowej 1:3. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Poniżej belek i z boków otrzymano grunt gliniasty i wprowadzono piasek średnioziarnisty tak, by pod belką została wolna przestrzeń od 6 do maksymalnie 10cm. Ta przestrzeń jest okryta bokami z cegły, jakie układa się na stojąco z wypełnieniem spoin gliną. Obszar wokół budowli okrywa się ze spadkiem przerobioną i ubitą gliną, by nie wpuścić żadnej ilości wody poniżej konstrukcję.
Fundamenty jako słupy drewniane
Fundamenty jako słupy drewniane wsparte na krzyżakach albo głazach kamiennych używane są podczas podrzędnych konstrukcjach z drewna. Elementy drewniane takich fundamentów, które umieszczone są pod gruntem, muszą być ochronione przed gniciem poprzez specjalną impregnację. Fundamenty budynku muszą zostać stawiane na odpowiednio wytrzymałym gruncie, jaki potrafić będzie unosić obciążenia, bez obawy, że pojawią się jakieś deformację. Zwietrzała powierzchnia ziemi roślinna albo nasypowa musi zostać usunięta, a podstawa fundamentu odpowiednio zagłębiona.
Takie zagłębienie trzeba uzależnić od głębokości kondygnacji jakie są już pod ziemią i od:
-osiadania gruntu,
-pęcznienia gruntu podczas ujemnych temperatur, (program egzaminu na uprawnienia)
-wykopów i poziomu wody gruntowej,
-wypierania spod fundamentów,
-zagłębienia blisko znajdujących się budynków.
Zagłębienie fundamentów w budynkach tymczasowych da się ustalić mniejsze niż w konstrukcjach używanych ciągle. Tak samo w budynkach o małych kosztach.