fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gotowa budowla

Całkowicie prefabrykowaną budowlę zaraz po zakończeniu budowy można oddać do użytku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku murowanych albo szkieletowych budynków, gdzie wymagają one naturalnego albo sztucznego suszenia stropów oraz ścian. W tradycyjnym budownictwie budowanie mieszkalnych domów prowadziło się często przez kolejne dwa budowlane sezony. W pierwszym sezonie powstawał budynek w surowy stanie, a w drugim robiono prace wykończeniowe (egzamin na uprawnienia budowlane).

Gotowa budowla
Gotowa budowla

Suszenie prefabrykatów

W prefabrykowanym budynku nie trzeba osuszać w naturalny albo sztuczny sposób stropów oraz ścian (program uprawnienia budowlane). Prefabrykaty wysuszone zostają podczas ich składowania w wytwórni. W związku z tym budynek po zakończeniu budowlanych prac nadaje się od razu do zamieszkania. W prefabrykowanym budownictwie nakłady na robociznę związaną z wykonaniem budynki są dużo mniejsze niż w tradycyjnym rodzaju budownictwa. Wynika to z faktu, że ręczna praca zastąpiona jest pracą maszyn i zastosowaniem metod uprzemysłowionych podczas wytwarzania budowlanych elementów. O tym, w jakim stopniu są niższe nakłady decyduje to, jak stosuje się system prefabrykacji oraz wielkość prefabrykatów, wielkość danej wytwórni i zastosowana technologia produkcyjna, wielkość samego obiektu, organizacja na budowie oraz podczas montażu itp.

Zależność pomiędzy robocizną a wielkością prefabrykatów

W prefabrykowanych obiektach zużycie materiałów jest dużo mniejsze niż w obiektach powstających tradycyjnymi metodami (program egzamin uprawnienia 2021). Wynika to z tego, że stosuje się lepszą jakość materiałów, a przy nośnych konstrukcjach korzysta się ze stali i betonu o wyższym poziomie wytrzymałości. Wprowadzone zostają prefabrykowane elementy, które pod względem zużywania się materiałów mają efektywniejsze przekroje oraz kształty. Przyczyną jest tu także wprowadzenie efektywniejszych i nowszych materiałów oraz zmniejszenie objętościowego ciężaru prefabrykatów.

Betonowe konstrukcje

W konstrukcjach ze sprężonego betonu można osiągnąć oszczędności w zużywaniu się stali 60 do 70%. Oszczędność można zauważyć także w przewozie materiałów, zwłaszcza kolejowym transportem. Pochodzą one z dużego zmniejszenia zużycia materiałów w prefabrykowanych budynkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Dla narodowej gospodarki jest tu osiągana korzyść, która ma bardzo duże znaczenia. Możliwe staje się tu przewiezienie używając tą samą liczbę wagonów mniejszej ilości budowlanych materiałów i gotowych elementów. W ZSRR prefabrykowane budownictwo jest tańsze niż tradycyjne o około 16,3%. We Włoszech korzyści z zastosowania prefabrykowanego budownictwa wynoszą już 20%. Na terenie Anglii oszczędności w ogólnych kosztach budowy, jakie uzyskuje się podczas stosowania prefabrykowanych konstrukcji ze sprężonego betonu zamiast monolitycznych żelbetowych konstrukcji wynosi 15%.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com