Gospodarowanie opadową wodą i recykling szarej wody
Zaraz po elektrycznej energii woda to drugie i najbardziej kosztowne z mediów. Systemy związane z recyklingiem wody oraz z jej zagospodarowaniem cechują się większą szybkością zwracania, niż ma to miejsce w przypadku systemów energii. Polak statystycznie zużywa dziennie wody w ilości 100 do 120 litrów. W 30% jest to woda z kąpieli, a w kolejnych 30% ze spłukiwania w toalecie. W Warszawie zużycie roczne wody kształtuje się na poziomie 80,8 mln m3. Podczas tworzenia projektu warto wprowadzać różnorodne systemy odzyskiwania wody, aby odczuć oszczędności na przestrzeni lat. (uprawnienia budowlane segregator)
Oszczędzanie w czasach suszy
Oszczędzanie wody w przypadku suszy jest trudnym zadaniem, z którym mierzymy się w ostatnich latach w upalne lata. W Polsce zasoby wodne nie są duże. Pod tym względem jesteśmy w Europie na przedostatnim miejscu. Chociaż woda na planecie zajmuje 70% powierzchni, to w 98% jest to woda morska, a jedynie 2% stanowi słodka woda. Coraz częściej mamy do czynienia z wysychaniem w Polsce rzek i jezior, co jest spowodowane tym, że znajdujemy się w strefie przejściowego klimatu. Ścierają się tu kontynentalne wpływy z wpływami oceanicznymi. To powoduje, że ilość opadów cechuje się zmiennością oraz nieprzewidywalnością. Czasami wystarczy zaledwie kilka bezdeszczowych tygodni, aby pojawiło się zagrożenie suszą. (uprawnienia budowlane 2022)
Odzysk wody w budynkach
Na ten moment w Polsce powstało wiele budynków, które posiadają w wyposażeniu najnowocześniejszy rodzaj technologii związanej z odzyskiwaniem wody. Takie inwestycje prowadzą Skanska Property Poland, Dom Development, Panattoni Europe, jak i Asbud Group. Coraz częściej systemy związane z recyklingiem wody znajdują się w publicznych budynkach. Określając szczegółowo parametry odnośnie zużycia w budynku wody, prawie w każdym przypadku można znaleźć odpowiednie rozwiązania, które posiadają perspektywę związaną ze zwrotem w okresie od 3 do 5 lat. Ważną kwestią jest jednak to, aby instalacja przystosowana została już na etapie związanym z projektowaniem danej inwestycji. Warto w związku z tym zauważyć, że jakość odzyskanej oraz przefiltrowanej wody w całkowitym procesie nie różni się od wody z miejskiego przyłącza zarówno pod względem jej zapachu, jak i przejrzystości. (uprawnienia budowlane kontakt)
Sposoby na oszczędzanie wody
Najbardziej popularnymi sposobami związanymi z oszczędzaniem wody jest odzyskiwanie deszczówki i korzystanie z niej np. w czasie podlewania zielonych terenów. (uprawnienia budowlane program) Można wykorzystać ją także do spłukiwania w toalecie. Innym sposobem jest recykling szarej wody z pryszniców i umywalek. Taka woda może znaleźć zastosowanie do podlewania zieleni, spłukiwania w toaletach czy do mycia maszyn bądź budynków. Nowoczesne typy systemów pozwalają stworzyć na terenie biurowców czy osiedli miejsca dla użytkowników bądź mieszkańców, do jakich zalicza się np. oczka wodne zasilane deszczową albo szarą wodą. Mając do czynienia z podmokłymi terenami systemy zapewniają odprowadzanie wody. W ten sposób rozwiązuje się problem związany z zalewaniem garaży albo piwnic. (program egzaminu na uprawnienia)