fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Gospodarcze obiekty oraz ich elementy

Gospodarcze obiekty oraz ich elementy

Na terenie danej nieruchomości poza mieszkalnymi budynkami są zazwyczaj obiekty, które mają charakter gospodarczy. Są one po to, aby mieszkańcy mogli je używać, czując przy tym wygodę oraz komfort. Niektóre z obiektów, jak trawniki czy zieleńce są jednocześnie elementem urbanistycznych rozwiązań mieszkaniowych osiedli albo dzielnic. Do takich obiektów można zaliczyć ogrodzenie, zieleńce, piaskownice, trzepaki, śmietniki oraz nawierzchnie stworzone dla kołowego ruchu i chodniki (egzamin na uprawnienia budowlane)

.

Gospodarcze obiekty
Gospodarcze obiekty

Ogrodzenia zagospodarowanych terenów

Ogrodzenia zagospodarowanych terenów na mieszkaniowych osiedlach mają zapewnić przede wszystkim możliwości uporządkowania tego terenu. Muszą one spełniać kilka z warunków. Powinny być estetyczne, tworzyć z otoczeniem harmonie i być przewiewne. To wszystko wpływa na dekoracyjność placu oraz ulicy. Zgodnie z przepisami niedopuszczalne jest wykonanie ogrodzenia z kolczastego drutu, desek niestruganych bądź z odstającymi gwoździami (testy 2021 uprawnienia).

Poszczególne elementy ogrodzeniowe

Elementy zasadnicze ogrodzenia to fundamenty, słupy i przęsła pomiędzy nimi, furtki oraz bramy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Przygotowane fundamenty pod słupy i przęsła muszą być posadowione głęboko, aby pod wpływem przemarzania gruntu nie ulegały deformowaniu. Pod słupy zwykłe fundamenty zakłada się na 1,25 m głębokości, a pod przęsła na 0,80 m. Pod ogrodzenie fundament może być murowany, drewniany, betonowy albo wykonany z prefabrykatów. Słupy stanowiące główny konstrukcyjny element ogrodzenia muszą zostać odpowiednio posadowione w związku z parciem sił wiatru. Słupy wykonuje się z drewna, betonu, muru, a niekiedy także ze stali. Ogrodzeniowe przęsła wykonane są natomiast z ocynkowanej siatki, drewna, żelbetu, betonu czy muru. Można wykonać je bezpośrednio na placu budowy albo dostarczyć je do montażu jako prefabrykowane elementy. W żelbetowych i betonowych ogrodzeniach wykonuje się dylatacyjne szczeliny, co 25-k50 m. Mają one na celu zapobieganie konstrukcyjnym pęknięciom w związku z skurczami i termiczną rozszerzalnością materiału.

Wpływ czynników atmosferycznych

Wszystkie z obiektów, które znajdują się na zewnątrz mieszkalnych budynków są narażone na bezpośrednie odziaływania atmosferycznych czynników oraz na bardzo intensywny sposób eksploatacji. Ma to związek z tym, że z obiektów korzystają mieszkańcy całego osiedla. W związku z tym obiekty otacza się opieką specjalnych służb, które to zajmują się konserwacją (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Obiekty gospodarcze, tak jak mieszkalne składają się z wielu elementów, z których jedne zużywają się szybciej a drugie wolniej. Ich konserwacja oraz naprawa jest na takich samych zasadach jak dla mieszkalnych budynków.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com