fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Głęboki technologiczny szyb w produkcyjnej hali

Głęboki technologiczny szyb w produkcyjnej hali

W związku z rozbudowaniem zakładu i stworzeniem w związku z tym nowej produkcyjnej linii, która miała wytwarzać aluminiowe taśmy zamawiający zgłosił zapotrzebowanie na technologiczną komorę, której głębokość miała wynosić 35 metrów. Projektowym wyzwaniem, a potem wyzwaniem związanym z realizacją było to, że prace budowlane odbyć musiały się na hali, jaka już istniała. W istniejącej hali wysokość zmierzona od spodu dźwigarów wynosiła 13 metrów. W stosunku do wysokości skrajni, jaka była dostępna zagłębienie komory było prawie 2,7 razy większe. Aby przygotować roboczą platformę należało wykonać wstępny wykop o wielkości 5,5 metrów od posadzki na hali. W planie przestrzeń manewrowa była ograniczona i występowała tu konieczność łączenia z segmentów zbrojenia. Odnotowano także duże ciśnienie związanie z naporem gruntowych wód, jakie miało miejsce w poziomie posadowienia. (uprawnienia budowlane cennik) 

Głęboki technologiczny szyb w produkcyjnej hali
Głęboki technologiczny szyb w produkcyjnej hali

Wymagania związane z zagłębieniem

Wymagane zagłębienie na poziomie 35 metrów było dużym wyzwaniem w związku z gabarytami, jakie miała hala. Z tego względu podjęto decyzję o uformowaniu komory jako szyb, której kształt przypominał cylinder. Miało to na celu wykorzystanie zalet tego rodzaju elementu patrząc na mechanikę budowli. Ograniczone w ten sposób miały zostać także komplikacje pojawiające się w związku z podziałem na sekcje szczelinowych ścian. Takie działania wymagają posiadania dużego doświadczenia i wiedzy podczas projektowania takich elementów, przy jednocześnie ograniczonych możliwościach związanych z manewrowaniem dźwigu.  (uprawnienia budowlane program) 

Dobór odpowiedniej technologii

Realizacyjne ograniczenia oraz konstrukcja hali, gdzie jedynym elementem tak głęboko posadowionym jest komora sprawiło, że przyjęto rozwiązanie, aby stworzyć obudowę z zastosowaniem technologii szczelinowych ścian i dać jej kształt okręgu. Podczas realizacji zastosowana technologia produkcyjnej linii wymagała w rzucie kwadratowej przestrzeni. W związku z tym obwód szczelinowych ścian opisano na tym kwadracie, uwzględniając dodatkowy odstęp. Dostęp ten miał związek z wykonawczymi tolerancjami. Przeprowadzając od środka prace trzeba było pozwolić na pracę żurawia z masztem w roboczej pozycji. Z tego też względu obniżono platformę o poziom 5,5 metrów poniżej posadzki na hali. Takie działanie było możliwe, ponieważ fundamenty pozostałe z technologicznej linii posadowione są na takiej właśnie rzędnej. Obniżając roboczą platformę pozostało jeszcze zapasu bezpieczeństwa, jaki wynosił 1,5 metrów.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Stabilizacja zwierciadła wody

Zwierciadło wody w tej lokalizacji stabilizowało się na głębokości wynoszącej 17 metrów poniżej poziomu posadzki na hali. Jest to 17 metrów wyżej, niż zostało przewidziane dno szybu. Ciśnienie wody w związku z tym jest duże w poziomie posadowienia. Można je porównać do warunków, z jakimi mierzono się podczas tworzenia suchego wykopu w Gdańsku. Miało to miejsce pod budynkiem Muzeum II Wojny Światowej. W tej sytuacji trzeba było stworzyć szczelinowe ściany mając do czynienia z warstwami glin, jakie zalegały na głębokości wynoszącej 40 metrów. Pełniły one funkcję bariery od dopływania wody do wykopów. Zabezpieczeniem docelowym od napływania gruntowej wody jest szczelna denna płyta, jaką kotwi się w szczelinowych ścianach. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com