fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje gruntów

Za trudne warunki uznawane są miejsca, w których grunty mineralne są słabonośne albo ograniczone, to wszelkie luźne piaski, torfy, namuły czy miękko-plastyczne spoiste. Dochodzą do tego różne zjawiska geologiczne typu osiadanie zapadowe, osuwiska, sufozja czy zwierciadło wody gruntowej położone powyżej posadowienia. Takie elementy znacząco wpływają na możliwość fundamentowania. Utrudniają one prace, wymagają specjalnych zachowań i materiałów, a przede wszystkim zmniejszają wytrzymałość konstrukcji, jeśli ta jest nieumiejętnie stworzona. (uprawnienia budowlane kontakt)

Trudne warunki, a fundamentowanie
Trudne warunki, a fundamentowanie

Wysokość geograficzna

Układy warstw, składy gruntu, parametry odkształceniowe i wytrzymałościowe są naturalnymi czynnikami, warunkowanymi przez przeszłość geologiczną. (program egzaminu na uprawnienia) To sprawia, że korzystniej jest tworzyć budynki na wzniesieniach. Znacznie gorzej na obniżeniach terenu, zboczach czy dolinach rzek. W takich miejscach zwiększa się ilość materiału koluwialnego i feluwialnego, który spływa i zsuwa się z wyższych części terenu.

Najgorsze warunki występują w dolinach rzek, gdzie kumulują się wszystkie niekorzystne i niebezpieczne czynniki. Takie konstrukcje i budowle narażone są na: (uprawnienia budowlane 2022)

  1. Wysoki poziom wód gruntowych;
  2. Nasypy niekontrolowane;
  3. Wysoki poziom zagrożenia wilgoceniem;
  4. Obecność gruntów organicznych;
  5. Strop gruntów nośnych na zmiennym poziomie;
  6. Mikroorganizmy, które świetnie się rozwijają w takim klimacie.

Wody gruntowe

Najczęstszym utrudnieniem jest wysoki poziom wód gruntowych. Ten należy obniżyć na czas realizacji robót. Poza tym powinno się zapewnić szczelną konstrukcję i właściwą izolację. Do tego celu często tworzy się wykopy zamknięte, aby zabezpieczyć je przed przedostawaniem się wód. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, na wykopach otwartych stosuje się pompy stałe, które mają zapewnić odpływ wody i swobodną, bezpieczną pracę. Dobrze wykonane zabezpieczenie, przy użyciu prawidłowych materiałów, powinno zapewnić całkowite odcięcie dopływu wody do terenu budowy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Inne utrudnienia

Podczas prac, nie tylko tych w dolinach rzek, występują różne niespodziewane utrudnienia. Do nich warto zaliczyć: (segregator egzamin ustny uprawnienia)

  1. Konieczność realizacji głębokich wykopów, bez możliwości rozkopu;
  2. Odkrycia archeologiczne, które mogą w dłużej mierze opóźnić prace;
  3. Sąsiedztwo istniejących obiektów;
  4. Przebudowę/nadbudowę istniejących obiektów w otoczeniu, które mogą zwiększyć obciążenie na fundamenty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com