fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Geotkaniny i geowłókniny stosowane w budownictwie

W branży budowlanej patrząc na rodzaje geosyntetyków, często specjaliści zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie geotkaniny, czy geowłókniny. Chcąc otrzymać odpowiedź na to pytanie należy porównać strukturę obu tych materiałów, sposób ich produkowania, mechaniczne właściwości oraz funkcje, jakie spełniają podczas kontaktu z gruntem. Budowlana branża traktuje geosyntetyczne materiały jako jedne z najważniejszych. Bardzo ciężko jest wyobrazić sobie przeprowadzanie inwestycji bez udziału tych materiałów. Geosyntetyk to bardzo dobry inżynierski materiał, który posiada szeroki zakres zastosowania. Można wykorzystać go w budownictwie kubaturowym, w geotechnice, transporcie czy w hydrotechnice. Tempo rozwoju tego materiałowego sektora jest bardzo szybkie, co może być zadziwiające. Do tej pory nie było jeszcze materiału, który w tak szybkim tempie stałby się powszechny w stosowaniu.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Geotkaniny i geowłókniny stosowane w budownictwie
Geotkaniny i geowłókniny stosowane w budownictwie

Pojawienie się na rynku budowlanym geowłóknin

Na rynku jako pierwsze pojawiły się geowłókniny. Stosowano je powszechnie już w 70 latach XX wieku. Pomimo, że w dalszych latach pojawiły się także geotkaniny, to geowłókniny nadal cieszyły się powszechnym wykorzystaniem w branży budowlanej. Przyzwyczajenia, jakie wiązały się z pojawianiem wcześniejszych artykułów, wytycznych oraz skomplikowanych fraz, które często błędnie tłumaczono ,były przyczyną nieodpowiednich doborów. Opierały się one o grubość i gramaturę wyrobu, a nie o wytrzymałość czy o filtrację. Norma PN-EN ISO 10318:2015 określa geotekstylia jako płaskie i przepuszczalne polimerowe tekstylne wyroby, które mogą być dziane, tkane albo nietkane oraz które stosuje się w branży budowalnej oraz hydrotechnicznej, w kontakcie ich z gruntem.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Trwałość polimerów

Na trwałość polimerów wpływa ich chemiczna odporność oraz promieniowanie ultrafioletowe. Duże znaczenie ma tu wartość określająca pH. Mając do czynienia z normalnymi warunkami, gdzie 4<pH<9 gruntowe wody oraz grunty uznaje się niekiedy za nieszkodliwe wobec wyrobów geosyntetycznych. Poza przedziałem tych wartości odczyn określany pH bierze się pod uwagę podczas dokonywania oceny materiału pod względem jego trwałości. Przyczyną, jaka prowadzi do nadmiernego zasadowego odczyny gruntu, gdzie pH>9  mogą być stabilizujące zabiegi albo kontakt bezpośredni z betonową mieszanką. Nadmierny kwaśny odczyn pH<4 wiąże się ze stabilizacją podłoża za pomocą nieodsiarczonych popiołów. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Geowłóknina i geotkanina

Geowłóknina to nietkany rodzaj tekstylnego wyrobu.   (uprawnienia budowlane 2022) Składa się on z losowo albo kierunkowego ułożenia ciągłych bądź ciętych włókien, które łączy się wzajemnie mechanicznie, chemicznie albo termicznie. Patrząc na strukturę oraz na właściwości, jakie posiada geowłóknina przeznacza się ją do pełnienia funkcji filtracyjnych, drenujących oraz separujących. Jej niski poziom wytrzymałości związanej z rozciąganiem oraz duży stopień wydłużenia wyklucza ją całkowicie z zastosowania jej jako wzmocnienie albo zbrojenie podłoża. Geotkanina natomiast to tekstylny wyrób, powstały w związku z przeplataniem pod prostym kątem, przy dwóch albo większych ilościach przędzy, ciągnionych włókien albo przy zastosowaniu innych elementów.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com