fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pomiary geodezyjne

Te pomiary to obliczenia rozbieżnych części i wielkości kątów, jakie widnieją wśród tych części. Za powszechną jednostkę miary liniowej odpowiada metr. (uprawnienia budowlane kontakt) Za kątową natomiast grady oraz stopnie. To drugie jest podzielne na 60 minut, zapisuje się to 60’, a minuta na 60 sekund, co zapiszemy 60’’. Grad natomiast jest jednostką bardziej spopularyzowaną i lepszą do pomiarów. Jest to odcinek kąta pełnego (2k – 400g) i jest podzielny na sto minut gradowych lg = 100c. Jena minuta natomiast będzie podzielna na sto sekund gradowych lc = 100cc.

Geodezyjne obliczenia
Geodezyjne obliczenia

Roboty obliczeniowe potrzebują wskazanie na działce miejsc geodezyjnych. Najłatwiejszą metodą ugruntowania miejsca jest umiejscowienie w ziemię na równi z jego płaszczyzną palika wynoszącego 30cm i rozpiętości 5X5cm. Jak jest wymagana większa precyzja, to palik osadza się w gwoździu. Żeby później bez problemu odnaleźć taki palik, w pobliżu umieszcza się inny, jaki będzie widoczny na pierwszy rzut oka i nazywa się świadkiem. Na nim da się wyznaczyć numer miejsca oraz dodatkowe informacje. Miejsca, jakie używane są długo, ugruntowuje się solidniejszymi słupkami betonowymi mierzącymi od 60 do 100cm. Są one umieszczone w ziemie tak, żeby nad jego płaszczyzną widniała końcówka słupka na chociaż 10cm. (uprawnienia budowlane 2021)

Linie proste

Linie proste oznacza się w trakcie obliczeń wymiarów odległości, używanych do oznaczania terenu konstrukcji, wyznaczania dróg, linii elektrycznych czy pozostałych miejsc. Tyczenie linii to tak zwane właściwe osadzenie tyczek geodezyjnych. Są to druty zrobione z drewna, które rozpierają się na 3-4cm, a mierzą 2,00-2,60m. Nanosi się na nie farbą czerwone i białe linie, a na dole są przyciosane i zwieńczone stalowym, wystającym okuciem. Tyczenie linii da się wykonać przy użyciu z narzędzia albo okiem nieuzbrojonym. (uprawnienia budowlane program)

W trakcie tyczenia odległości wśród miejsc A i B warto zacząć od tego, że w tych miejscach umieszcza się tyczki, jak nie korzystamy z narzędzi, albo w jednym miejscu tyczkę, w innym narzędzie. Jak tyczymy linię prostą okiem nieuzbrojonym osoba robiąca to staje na przedłużeniu BA blisko tyczki A, a pracownik, słuchając tego co mówi umieszcza następnie tyczki jeden, dwa, trzy i tak dalej, aż każda tyczka będzie umiejscowiona w osi linii AB. To jest właśnie metoda tyczenia „na siebie”, czyli pracownik podczas umieszczania tyczek podchodzi coraz to bliżej osoby dającej mu polecenia.  Jak robimy to na odwrót, zaczynamy od bliżej leżącej końcówki do oddalonej dalej, będzie to po prostu tyczenie.

Porównanie wielkości

Definicja pomiaru to zestawienie obojętnie jakiej wartości z wartością identycznego typu, z góry założoną jako jednostka miary. Pomiary połączone z tworzeniem prac na budowie to te:

-połączone ze wskazywaniem konstrukcji w terenie,

-wymagane do stworzenia planu wybranego terenu budowy, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-etapów, sprawdzające i rozmieszczające części tworzonego budynku.

Te obliczenia tworzy się na płaszczyźnie ziemi i są to pomiary geodezyjne. W branży geodezyjnej występują dwa główne typy obliczeń:

-wysokościowe, jakie obrazują wzajemne wysokościowe usytuowanie miejsc i rzeczy znajdujących się w wybranym miejscu, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-sytuacyjne, jakie obrazują wzajemne usytuowanie przeróżnych rzeczy występujących we wskazanym miejscu.

Główny zamiar pomiarów

Głównym zamiarem pomiarów geodezyjnych bywa otrzymanie odzwierciedlenia niewypukłego niektórych miejsc jako mapa albo plan. Mapą jest niewypukle odzwierciedlenie ogromnego sektora płaszczyzny Ziemi, podczas której warto wziąć pod uwagę kulistość Ziemi.

Plan z kolei to odzwierciedlenie dosyć niewielkiego obszaru płaszczyzny ziemi, a kulistość ziemi nie jest w żaden sposób uwzględniana. Planem wskazanego terenu jest też rzut elementów sytuacyjnych, jakie widnieją na przykładowym obszarze, na poziomą powierzchnie odniesienia stworzoną w skali.  Taki plan jest nazywany sytuacyjnym. (program egzaminu na uprawnienia)

Plany są tworzone w rozbieżnych skalach. Zazwyczaj używa się skale 1 : 2000, 1 : 1000, 1 : 500 i 1 : 200 i to w nich głównie robi się plany sytuacyjne konstrukcji, za to orientacyjne będą raczej wyglądały tak – 1:10 000.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com