Norma europejska i krajowa
Jeżeli chodzi o gatunki stali zbrojeniowej, są one w pełni uwarunkowane dwoma normami – europejską i krajową. Czasami powoduje to ogólny chaos informacyjny, ponieważ czasami stosuje się wymiennie jej nazewnictwo. Sprawdźmy, jak to się przedstawia. (uprawnienia budowlane kontakt)
Eurokod 2
Obowiązującą dla stali zbrojeniowej normą jest norma PN-EN 1992-1-1:2008, tak zwany Eurokod 2. (uprawnienia budowlane 2022) Jest to norma europejska, która w niczym nie wyklucza normy polskiej PN-B-03264:200. Nazewnictwo stali jest o tyle zaburzone, że w niektórych hurtowniach jest ono całkowicie różne. Pręty można śmiało kupować w oparciu o oba zestawienia, ponieważ nie ma tu żadnego ryzyka. Najważniejsze w przypadku kategoryzacji stali są ich parametry i zastosowanie, do którego są przeznaczone. Nazwa jest tylko nazwą, więc nie ma tutaj żadnego znaczenia. Warto jednak znać obie, ponieważ wówczas po prostu nie gubimy się w nazewnictwie. Norma europejska dodatkowo uwzględnia także parametr dotyczący wytrzymałości i ciągliwości stali. Odpowiada ona oznaczeniu, zawartemu w klasie A-III N. Najlepiej, aby się nie pogubić należy odpowiednio zadbać o sprawdzenie poszczególnych parametrów, a w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma aż tak dużego znaczenia. (uprawnienia budowlane program)
Polska norma PN-B-03264:2002
Polska norma ma swoje zastosowanie w przypadku zbrojenia danej konstrukcji prętami o właściwościach mechanicznych. Uwzględnia się także w tym przypadku właściwości technologiczne. Najważniejsze jest, by stal uzyskała aprobatę techniczną AT. Co to oznacza? Stal jest wówczas odpowiednio podzielona na pięć klas. Klasę określa symbol od A-0 do A-III N, który jest wyznaczony przez charakterystyczne odkształcenie przy maksymalnej możliwie sile (εuk > 5% w klasach od A-0 do A-III i εuk > 2,5% w klasie A-III N) i przez granicę plastyczności fyk oraz wytrzymałością na rozciąganie ftk ( gdzie stosunek ftk / fyk decyduje o stopniu ciągliwości stali, powinien być większy niż 1,08 w klasach od A-0 do A-III i większy niż 1,05 w klasie A-III N). Klasa A-0 i A-I obejmuje pręty gładkie. Takie pręty mają swoje zastosowanie w przypadku strzemion oraz zbrojenia, które ma raczej charakter pomocniczy. Natomiast jeśli chodzi o inne klasy, wówczas mamy do czynienia z żebrowaniem prętów. Oznacza to, że określony układ żebrowania jest charakterystyczny dla określonego gatunku stali. Ma to znaczenie w kontekście przyczepności betonu do podłoża. Jak widać rozróżnienie stali ze względu na jej przeznaczenie nie jest czynnością trudną. Wiele do życzenia pozostawia więc nazewnictwo i wprowadza chaos w jej klasyfikowaniu. Gdyby podjęto decyzję o ujednoliceniu nazewnictwa gatunków stali byłoby zdecydowanie prościej i lepiej dla kupujących.