fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Norma europejska i krajowa

W Polsce dopuszczone są do stosowania dwie normy – europejska oraz krajowa. Wprowadza to duży chaos w nazewnictwie i trudno powiązać ofertę handlową z projektem. Jak kupić dobrą stal i jak ją rozpoznać? , (uprawnienia budowlane kontakt)

Gatunki stali zbrojeniowej
Gatunki stali zbrojeniowej

Eurokod 2

Obowiązującą dla stali zbrojeniowej normą jest norma PN-EN 1992-1-1:2008, tak zwany Eurokod 2. (uprawnienia budowlane 2022) Nadal jednak można projektować konstrukcje w oparciu o polską normę PN-B-03264:2002, w której inna jest jedynie klasyfikacja stali i oznaczenia jej gatunków. Nadal jednak stare nazewnictwo obowiązuje w wielu hurtowniach, a to z kolei może kolidować z zupełnie nowymi nazwami stali w projekcie. Pręty można jak najbardziej kupować według obu zestawień, kierując się przede wszystkim ich parametrami i zastosowaniem określonym w aprobacie. Nazwa handlowa nie ma tu większego znaczenia, jednak często gubi. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie gatunki stali według normy europejskiej, czyli te, które są nowe, mają wytrzymałość oraz ciągliwość, która odpowiada klasie A-III N w stosunku do normy o nazewnictwie starym. W zestawieniach nie ma w ogóle stali o niskiej wytrzymałości. Jeśli więc w projekcie są oznaczenia polskiej normy, a w hurtowni z kolei europejskiej – to można bez obaw kupić całkowicie dowolne pręty zbrojeniowe. W drugą stronę jest to trudniejsze, ponieważ jeśli w projekcie mamy nazewnictwo „nowe”, a w ofercie handlowej nadal jest „stare”, lepiej dokładniej sprawdzić parametry. Pamiętajmy przy tym, że dom jednorodzinny to nie wieżowiec, wiadukt ani bunkier przeciwlotniczy, więc do naszych niezbędnych celów nadaje się większość stali, oczywiście o odpowiedniej wytrzymałości. Nie trzeba więc skupiać się na niuansach dotyczących konkretnych gatunków, a przecież w wyjątkowych sytuacjach i tak to projektant ma słowo ostateczne.(uprawnienia budowlane program)

Polska norma PN-B-03264:2002

Polska norma pozwala na zbrojenie konstrukcji prętami o właściwościach mechanicznych, a także technologicznych, zgodnych z wymaganiami szeregu norm branżowych, a dodatkowo na stosowanie innych rodzajów stali. Wszystko jest możliwe pod warunkiem uzyskania przez nią aprobaty technicznej AT. Stal jest tu więc podzielona na pięć klas – od A-0 do A-III N, wyznaczonych przez charakterystyczne odkształcenie przy maksymalnej możliwie sile (εuk​ > 5% w klasach od A-0 do A-III i εuk​ > 2,5% w klasie A-III N) oraz granicę plastyczności fyk​ i wytrzymałością na rozciąganie ftk ( gdzie stosunek ftk​ / fyk decyduje o stopniu ciągliwości stali, powinien być większy niż 1,08 w klasach od A-0 do A-III i większy niż 1,05 w klasie A-III N). Klasa A-0 i A-I obejmuje pręty gładkie, które używane są raczej na strzemiona i zbrojenie pomocnicze. W klasach wyższych pręty są żebrowane, przy czym układ tego żebrowania jest charakterystyczny dla danej klasy stali i gwarantuje określoną przyczepność betonu.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.