Funkcje geowłóknin
Geowłóknina pełni funkcję drenażową, filtracyjną oraz separacyjną. Połączenie filtracji hydraulicznych oraz drenażu z separacją jest unikalną cechą każdej z geowłóknin. Nie stosuje się ich jednak w celu wzmacniania albo zbrojenia podłoża oraz do gruntowych nasypów. Główną funkcją, jaką pełni geowłóknina to filtracja. Polega ona na zatrzymywaniu gruntowych cząstek, zapewniając jednocześnie odpowiedni przepływ wody między dwoma różnymi gruntowymi warstwami. Geowłókniny stosuje się do konstrukcji objętościowych drenaży, owijania drenarskich rur, gdzie stanowią one ograniczającą warstwę przed powierzchniową erozją i sufozją wgłębną. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Dobór odpowiednich właściwości
Wszystkie funkcje, jakie spełniają geowłókniny wymagają odpowiedniego dobrania optymalnych wymiarów, jakie będą mieć pory oraz stosunkowo dużej wodoprzepuszczalności w prostopadłym do płaszczyzny kierunku. Niekiedy ważna jest również wytrzymałość związana z zerwaniem. Chociaż geowłókniny dzielą się na wiele różnych rodzajów, warto zwrócić uwagę na kilka z nich. Są to geowłókniny filtracyjne, filtracyjno – separacyjne, filtracyjno – separacyjne stosowane przy trudnych warunkach oraz geowłókniny o charakterze ochronno – drenażowym. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę jeszcze na bardzo ważną kwestię, jaką są istotne parametry dla zaprojektowanych odpowiednio geowłóknin. Te parametry to wymiar porów oznaczany O₉₀, wodoprzepuszczalność w prostopadłym kierunku w stosunku do płaszczyzny oraz parametr związany z wytrzymałością geowłókniny na rozciąganie. (program egzaminu na uprawnienia)
Projektowanie filtrów do geowłóknin
Chcąc zaprojektować filtrację geowłóknin filtry powinny posiadać następujące cechy. W pierwszej kolejności filtr powinien zatrzymywać cząstki pochodzące z filtrowanego gruntu. Przy drobnoziarnistych gruntach wartości powinny być osiągane na poziomie O₉₀≤10 d₅₀. W przypadku trudnych gruntów wartości powinny wynosić odpowiednio O₉₀≤ d₉₀, a mając na uwadze różnoziarniste i gruboziarniste grunty wartości te powinny kształtować się odpowiednio na poziomach O₉₀≤d₉₀ i O₉₀≤5 d10 √U. Dla wybranego wyrobu wartość kolmatacji powinna wskazywać O90gtx = (0,2-1) O90. Przy hydraulicznych działaniach geotekstylny materiał drenu powinien zapewniać odpowiedni poziom przepływu wody na danym podłożu. Patrząc na oznaczenia O90 to wielkość, jaka charakteryzuje pory geowłókniny, a oznaczenia , d10, d50, d90 są to wielkości gruntowych ziaren, które razem z mniejszymi ziarnami stanowią odpowiednią masę gruntu na poziomie 10%, 50% oraz 90%. (uprawnienia budowlane kontakt)
Warunki obciążenia statycznego
Statycznymi obciążeniowymi warunkami jest laminarny przepływ, uwzględniając tu zmiany związane z kierunkiem przepływu. (uprawnienia budowlane 2022) Obciążeniowe dynamiczne warunki wytwarza się tu w związku z silnie turbulentnym przepływem, oddziaływaniem falowania i wraz z pojawieniem się zjawiska pompowania. Wraz ze zmieniającym się kierunkiem przepływania wody nie może powstać często sieć sklepienia z gruntowych ziaren, jakie będą przylegać do geowłókniny. W związku z tym nie może też powstać stabilny filtrujący układ w gruncie. Krytycznym parametrem jest otwartość geosyntetyków, który niejednokrotnie ukazuje błędy związane z doborem, w bardzo niekorzystny sposób. (uprawnienia budowlane program)