fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundamentowanie na żelbetowych palach mostów

Patrząc na stopień dynamicznych obciążeń oraz na środowiskowe czynniki posadowienie mostowych obiektów na palach daje większe bezpieczeństwo. Wpływają one również na trwałość obiektu, inaczej niż w przypadku tworzenia bezpośrednich posadowień. Na obszarze Polski żelbetowe pale najczęściej wykorzystuje się do fundamentowania wiaduktów oraz mostów. Są one prefabrykowane wbijane i wielkośrednicowe wiercone. Niekiedy można także spotkać projekty, w których używa się wierconych pali o typie CFA bądź unowocześnione technologie wbijanych pali Franki. (uprawnienia budowlane cena) 

Fundamentowanie na żelbetowych palach mostów
Fundamentowanie na żelbetowych palach mostów

Zalety wielkośrednicowych pali

Do głównych zalet pali wielkośrednicowych zalicza się możliwość przejęcia przez nie dużych obciążeń, duży stopień sztywności związany ze zginaniem czy mniejsza konieczność użycia ukośnych pali. Zaletą jest także techniczna możliwość stosowania ich w dowolnych gruntowych warunkach. Patrząc na ostatnią z zalet warto zaznaczyć bardzo wyraźnie w tym miejscu, że niekorzystnym działaniem jest kończenie wierconych pali w piaszczystych nawodnionych gruntach luźnych oraz zagęszczonych w średni sposób. Dotyczy to również drobnoziarnistych gruntów w miękkoplastycznym i plastycznym stanie. W przypadku takich gruntowych warunków zaleca się zastosowanie przemieszczeniowych pali.  (uprawnienia budowlane testy) 

Niestabilne organiczne grunty

Podczas wykonywania wierconych pali może pojawić się niekorzystny efekt, kiedy w gruncie będą występować niestabilne organiczne warstwy. Stopień nośności takich gruntów może nie być odpowiedni do utrzymywania hydrostatycznego ciśnienia betonowej mieszanki, jakie działa na ściany wiertniczego otworu. W tym wypadku rozwiązaniem może być zastosowanie ochronnych rur, jakie wprowadza się do środka otworu wraz ze zbrojeniem pala. Do mankamentów zaliczyć tu można skłonność wierconych wielkośrednicowych pali do osiadania. Wiąże się to z wykonywaniem technologii nieprzemieszczeniowej oraz z efektem średnicy, jaka jest duża. Tego rodzaju problem obecnie rozwiązuje się z zastosowaniem ciśnieniowej iniekcji pod podstawą pali.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Wiercone wielkośrednicowe pale

Na mostowym rynku przez bardzo wiele lat dominowało stosowanie wielkośrednicowych wierconych pali. Spełniają one nadal swoje funkcje, ale powinno się jednak stosować je raczej przy posadowieniu dużych budynków. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że niekiedy w danych warunkach jedynym rozwiązaniem, jakie jest możliwe to zastosowanie wielkośrednicowych pali. Ma to miejsce np. kiedy na fundamenty podpór jest przeznaczone bardzo niewielka ilość miejsca. Sytuacja ta ma także miejsce, kiedy występuje konieczność zagłębiania w skałach bądź w zwartych spoistych gruntach pali, bądź też w gruboziarnistych zagęszczonych gruntach. Technologia związana z tworzeniem wielkośrednicowych wierconych pali jest powszechnie znana oraz stosowana. Przypomnieć w tym miejscu można, że tego rodzaju pale tworzy się przy wyciąganych osłonowych rurach bądź w iłowej zawiesinie. Chcąc zastosować drugą z metod, wykorzystuje się ją tylko w wyjątkowych sytuacjach. Należy wiedzieć też, że jest ona dużo bardziej kłopotliwa pod względem technologicznym. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com