fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Fragmentacja oraz przesuw piętrowych ścian w szkieletowych konstrukcjach budynków

Fragmentacja oraz przesuw piętrowych ścian w szkieletowych konstrukcjach budynków

W budynku o szkieletowej konstrukcji fragmentacja to inaczej rodzaj mechanizmu. W jej skutek zniszczeniu ulegają połączenia zastosowane pomiędzy kondygnacjami budynku. Fragmentacja jest zjawiskiem, które występuje przeważnie w piętrowych budynkach. W murowanych rodzajach budynku na murowanej ścianie, wieńcu oraz na murłacie opiera się więźba. Łącząc murłatę z wieńcem bądź murłatę i krokiew zazwyczaj ciężar murowej ściany i wieńca powoduje dalsze uniemożliwienie zniszczeń, w sytuacjach spowodowanych obciążeniem ekstremalnymi wiatrami (uprawnienia budowlane 2022). Murowana ściana ma cięższą konstrukcję niż ściana szkieletowa. Projektant musi w związku z tym zaprojektować dla szkieletowego budynku dodatkowe konstrukcyjne połączenia od fundamentu, aż po sam dach.(uprawnienia budowlane kontakt)

Fragmentacja oraz przesuw piętrowych ścian w szkieletowych konstrukcjach budynków
Fragmentacja oraz przesuw piętrowych ścian w szkieletowych konstrukcjach budynków

Przesuwanie się ścian i zabezpieczenie piętra przed obrotem

Chcąc dokonać dobrych połączeń drewnianego stropu ze ścianą trzeba w odpowiedni sposób dokonać przykręceń dolnego pasa do stropowych belek. Wykorzystanie kątowych złącz, które będą łączyć belki stropowe z bokiem dolnego pasa jest alternatywnym rozwiązaniem.(uprawnienia budowlane program)

Brak fundamentu powoduje komplikacje związane z zabezpieczeniem pięter przed obrotami. W tym wypadku nie można zastosować kotwiących złącz. Jednym z prostszych rozwiązań jest zastosowanie perforowanych pasków, które uciągają słupki na obu kondygnacjach. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Badania dotyczące Ciągłej Ścieżki Obciążenia

Badania wykonywane w laboratorium pokazują, jak wielką rolę dla poziomu nośności budynku ma Ciągła Ścieżka Obciążenia. Ośrodek badawczy znajdujący się za oceanem IBHS jest ważnym badaczem w tej dziedzinie. W ich instytucie można dokonać badań obciążeń budynku za pomocą wiatru, który osiąga prędkość nawet do poziomu 200 km/h. Podczas wykonywania jednego z badań instytut ten dokonał zestawienia dwóch szkieletowych budynków. Jeden z budynków powstał z wykorzystaniem Ciągłej Ścieżki Obciążenia, a drugi budynek miał typowy charakter i spełniał normy, jakie obowiązują w Ameryce. Ten rodzaj budynku zmontowano za pomocą wkrętów oraz gwoździ (segregator egzamin ustny uprawnienia). Konstrukcje budynków różniło jedynie wykorzystanie dodatkowych ciesielskich rodzajów złącz. Dodatkowy zakup złączy nie wyniósł więcej niż 1000 dolarów. Oba rodzaje budynku poddano obciążeniu przez wiatr huraganowy. Na tej podstawie sprawdzono wpływ na nośność konstrukcyjnej bryły Ciągłej Ścieżki Obciążenia.

Ciągła Ścieżka Obciążenia

Elementy, takie jak fragmentacja, zabezpieczenia przed obrotami pięter, przesuw ścian oraz elementy omówione we wcześniejszym artykule, czyli: obrócenia, przesunięcia i sztywność w konstrukcji szkieletowego piętrowego domu tworzą Ciągłą Ścieżkę Obciążenia. Jest to nowoczesny typ koncepcji amerykańskiej, który dotyczy projektowania szkieletowych domów. (program egzaminu na uprawnienia) Taki rodzaj budynków należy projektować oraz budować stosując zasadę, że wszystkie obciążenia, jakie się pojawiają w konstrukcji trzeba sprowadzić do fundamentu budynku. Do tego celu stosuje się zestaw nieprzerwanych połączonych elementów konstrukcji nośnych. Połączenia muszą posiadać odpowiedni poziom nośności, które projektant ma za zadanie zweryfikować. Te wszystkie działania pozwalają na maksymalne zabezpieczenia konstrukcji budynków przed obciążeniami o charakterze ekstremalnym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com