fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fotowoltaika współpracująca z cieplnymi pompami

Wiele gmin uważa, że pompy ciepła są luksusowym rozwiązaniem. Takie pompy z jednej strony są uważane przez nich, jako sposób na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem szkół, a z drugiej strony takie pompy wydają się być kosztowną inwestycją. W związku z tym gminy starają się o dofinansowania pochodzące z unijnych środków. Standardowym rozwiązaniem w wielu szkołach są obecnie pompy ciepła, które wspomagane są za pomocą grzewczych kotłów jako szczytowych źródeł. Takie kotły pochodzą najczęściej z obecnych już instalacji, albo są to również nowe rodzaje kotłów grzewczych, które posiadają mały poziom współczynnika związanego z pierwotnym zużyciem energii.  (uprawnienia budowlane program) 

Fotowoltaika współpracująca z cieplnymi pompami
Fotowoltaika współpracująca z cieplnymi pompami

Montowanie na dachach szkół fotowoltaiki

Nowym trendem pojawiającym się na terenach szkół jest montowanie na ich dachach fotowoltaicznych paneli. Stanowią one jeden z elementów, który służy pozyskiwaniu ciepła oraz elektrycznej energii pochodzącej z jej źródeł odnawialnych. Projekt składający się z kilku etapów dofinansowany przez środki pochodzące z Unii Europejskiej został zrealizowany w gminie Sławno, w 2015 roku. W ramach tej 3 milionowej inwestycji na terenie dziesięciu szkół, świetlic oraz przedszkoli w gminie Sławno wykonano montaż paneli fotowoltaicznych. Również w czterech placówkach zamontowano, bądź też zaplanowano montaż cieplnych pomp. (uprawnienia budowlane)

Panele fotowoltaiczne na dachu szkoły w Żukowie

Zastosowanie na dachu budynku szkoły podstawowej w Żukowie paneli fotowoltaicznych o mocy wynoszącej 10 kWp z wykorzystaniem inwerterów spowodowało energooszczędność budynku. Wpływ na nią ma także inteligentny system związany z zarządzaniem nimi, który to opiera się o standard KNX. Za jego pomocą można komunikować się w budynku ze wszystkimi odbiornikami elektrycznej energii. System sterowania posiada czujniki obecności oraz posiada on harmonogram, jak pracuje szkoła i astronomiczny rodzaj zegara. Obecnościowe czujniki posiadają termostaty co sprawia, że dokonanie w budynku kontroli parametrów jest usprawnione. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Pierwsza instalacja w szkole podstawowej zlokalizowanej w Żukowie

Pod koniec roku 2016 rozpoczęto inwestycje związaną z jedną z pierwszych instalacji na terenie szkoły podstawowej znajdującej się w Żukowie.  (uprawnienia budowlane 2022)   Prace zakończyły się zanim rozpoczął się rok szkolny 2017-2018. Projekt ten miał na celu dokonać kompleksowej przebudowy, w konsekwencji której uzyskane miały zostać konkretne poziomy parametrów związanych ze zużyciem energii. Do tych parametrów zaliczono: jednostkowe roczne zapotrzebowanie w użytkową energię na poziomie 14,37 kWh/m² i roczne jednostkowe zapotrzebowanie na pierwotną energię osiągającą wartość 76,80 kWh/m². Aby osiągnąć te parametry wykorzystano rozwiązania o charakterze konstrukcyjnym, architektonicznym, wykonawczym, ale również rozwiązania instalacyjne. Budynek szkoły podstawowej otrzymał na wyposażenie nawiewno – wywiewną wentylację, której to odzysk ciepła wynosi około 88%. W skład grzewczego systemu wchodzą 2 cieplne pompy posiadające moc po 52 Kw, i mające również dolne źródło, które przybiera formę pionowego gruntowego kolektora. Kolektor ten posada 21 sond znajdujących się na głębokości wynoszącej 100 metrów.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com