fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Filary kwadratowe nie przekraczające metra

Filary kwadratowe o brzegach o wymiarach nie przekraczające jednego metra oblicowuje się zwykle kaflami pojedynczymi na pełną rozpiętość filaru. Kafle ucina się w narożnikach pod kątem 45° od środka, a brzeg tępi się, zwykle poprzez usunięcie kafla prostopadle do lica, by uchronić przed uszkodzeniami, w tym samym czasie zasłania się spoinę. W przypadku większego przekroju filarów korzysta się z licówek narożnikowych w formie kątowników, wśród jakich mogą dodatkowo znajdywać się licówki płytowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Filary kwadratowe

Umieszczenie licówek w ścianie da się zrobić przy użyciu kotwi rozwidlonej albo mechanizmu kotwiącego z kotwiami w formie skobli. Przyczepienie licówek do kolumny żelbetowej da się zrobić przy użyciu kołnierzy oplatających słup oraz klamer wykonanych z płaskowników.

Do kolumny stalowej zazwyczaj nie przyczepia się licówek, zostając jedynie z wiązaniem za pomocą zaprawy, ale można wiązać licówki wszystkich warstw, korzystając z klamer. (uprawnienia budowlane 2021) Filary okrągłe oplata się licówkami o płaszczyznach zewnętrznych walcowych bądź stożkowych. Jak filar jest zbieżny, robi się to tak, by spoiny pionowe były układane mijankowo.

Licówki

Przyczepia się je we wszystkich warstwach klamrami, a ze środkiem filaru prawidłowymi kotwiami.

Powierzchnię wsporną licówek podstawy warto odpowiednio skontrolować i jeśli będzie to konieczne, odpowiednio wygładzić, a potem umiejscowić kamienie na niższej zaprawie, jakie muszą być złączone klamrami bądź trzpieniami. (uprawnienia budowlane program) Następnie wypełniamy całość płynną zapraw z tylnej strony licówek i ustawia się na zaprawie kolejny ciąg licówek. Pionowe spoiny większe od 5mm utyka się pakułami lub sznurem konopnym. W przypadku jak spoina jest cieńsza można skorzystać z gęstszej zaprawy od zewnętrznej strony.

Po stwardnieniu zaprawy spoiny wygrzebuje się na około 2cm wgłąb, aby potem je skończyć. Metoda licowania architrawów w postaci belek ponad filarami jest zależna od typu budowli nośnej.

W przypadku budowli nośnej stalowej w roli belek wykonanych z dwóch ceowników, niższe kamienie architrawu da się umieścić przy użyciu wieszaków stworzonych ze sworznia umocowanego z dołu do blachy, a z przeciwnej strony podpartego na budowli, korzystając z podkładek oraz nakrętek. Sworzeń przewodzi się poprzez spoinę krzyżującą się wśród blisko znajdujących się licówek, a dolną blachę wprowadza w niewystające gniazda stworzone w dwóch blisko leżących licówkach.

Konstrukcje wielokondygnacyjne

W konstrukcjach wielokondygnacyjnych oblicówkę tworzy się zazwyczaj kolejnymi piętrami z wsparciem niżej ułożonych kamieni wszystkich kondygnacji na występach budowlanych z belek albo stropów. Jak licowanie robi się w tym samym czasie co ściany, to blisko licówek o obwodzie 80mm trzeba zacząć od ułożenia warstwy licówek, a potem dostawia się zaplecze, a w przypadku licówek cienkich, jakie są skomplikowane do ułożenia pionowego, pierw tworzy się zaplecze muru na rosłość pojedynczego kamienia, a dopiero kolejno stawia się licówki na zaprawie i umieszcza je kotwiami do ściany. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W przypadku licowania stworzonego już muru poleca się korzystać z mechanizmu kotwiącego z kotwiami ruszającymi się. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ze słupów, belek żelbetowych oraz ścian wychodzą kotwie-skoble, w jakie umieszczono druty pionowe. Kolejno wypełniona się płynną zaprawą niewypełnioną płaszczyznę z tyłu kamieni, a później stawia się na zaprawie kolejną warstwę licówek. Każdą spoinę jaką widać w elewacji trzeba dokładnie wypełnić podczas licowania pakułami na półtora centymetra, a potem zwieńczyć je zaprawą cementową.

Niższe zwieńczenie licówki

Niższe zwieńczenie licówki można ukazać na dwa sposoby:

Sposób pierwszy jest prostszy do zrobienia kamieniarsko niż sposób drugi z długą bruzdą, natomiast ten drugi daje efekt wygładzonej płaszczyzny kamienia w węgarku, co zmienia wygląd stylu.

Pierwsze kotwie są wpuszczone w wydrążone luki w ścianie i osadzone w gniazdach niższych kamieni, a drugie kotwie, które są odpowiedzialne za umiejscowienie kamieni od góry co do niższych, bywają osadzone górnymi krawędziami w górne licówki, a niższymi krawędziami luźno wiszą w niewypełnionej płaszczyźnie za licówkami, jakie kolejno wypełnione będą zaprawą. (program egzaminu na uprawnienia)

Oblicowanie nadproża okiennego pojedynczym kamieniem wyprostowanym. Kamień wsparty jest krawędziami na wcześniej znajdujących się licówkach, a od góry bywa przymocowany do muru kotwią kolankową. Spoina ponad kamieniem musi być zalana gibkim kitem asfaltowym, żeby wcześniej znajdująca się licówka nie wspierała się na niej. W rzucie pionowym luka może być licowana pojedynczą płytką poziomą przymocowaną do belki żelbetowej albo wyposażona w węgarek. W tej ostatniej sytuacji zachodzi też izolacja cieplną wśród belki żelbetowej i licówki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com