fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyczny falownik

Za co odpowiada falownik? Przede wszystkim jego zadaniem jest zmiana prądu przemiennego, który ma określoną częstotliwość na prąd stały, którego częstotliwość jest już w pełni regulowana. Aby jeszcze prostszymi słowami wyjaśnić jego działanie, opiszemy Państwu sytuacje praktyczne, w których falownik jest absolutnie niezbędny. (uprawnienia budowlane)

Falownik

Czym jest falownik?

Działanie falownika wyjaśniliśmy już powyżej. Do czego można więc go wykorzystać? Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z wykorzystaniem falownika do napędzania silników elektrycznych. Częstotliwość, która wydobywana jest z falownika umożliwia kontrolę momentu obrotowego silnika. Jaki jest więc efekt? Dzięki falownikowi silnik będzie pracował ze znacznie większą szybkością. Nie da się ukryć, że jego działanie jest kluczowe. Oczywiście może działać również z mniejszą szybkością, jeśli byłoby to wymagane. Przykład? Jeśli chcemy zainstalować silnik elektryczny, to z pewnością chcemy, żeby pracował dość szybko. Pomoże nam w tym montaż przemiennika częstotliwości, czyli właśnie naszego falownika do silnika. Mechanizm falownika pozwoli nam na kontrolę szybkości obrotów silnika. Falownik pełni więc rolę przetwornika napięciowego częstotliwości.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Schemat działania falownika

Domowe instalacje elektryczne dostarczają prąd o częstotliwości około 50 Hz. (uprawnienia budowlane program) Taka częstotliwość pozwala nam na uruchomienie silnika elektrycznego. Pracował będzie on z określoną liczbą obrotów na minutę. Schemat działania falownika wygląda więc następująco:

  1. Przemiennik częstotliwości odpowiednio zmieni liczbę obrotów silnika. Dzięki temu zmianie ulegnie prąd przemienny o stałej częstotliwości na prąd stały o częstotliwości zmiennej.
  2. Tę zmianę częstotliwości możemy określić poprzez zakres od 0 do 50 HZ. Możliwa jest także nawet zmiana częstotliwości do 80 HZ.
  3. Regulacja obrotów silnika pozwala nad pełną kontrolę nad jego pracą.(uprawnienia budowlane 2022)
  4. Zmniejszenie częstotliwości przez falownik znacznie zmniejszy prędkość obrotową silnika.
  5. Wraz ze zwiększeniem częstotliwości zwiększy się także prędkość obrotowa. Będzie to w pełni możliwe do zaobserowania. (uprawnienia budowlane program) 

Rodzaje falowników

  • falownik jednofazowy – zasilany jest z jednej fazy 230 VAC, natomiast na wyjściu ma 3 fazy o napięciu międzyfazowym 230 V. Stosowany jest w aplikacjach wykorzystujących małe silniki do 2.2 kW, o napięciu znamionowym 230 V.
  • falownik trójfazowy – zasilany jest z trzech faz 3×400 VAC. Na wyjściu falownika również są trzy fazy o napięciu międzyfazowym 400 V. Oczywiście może on pracować w większych aplikacjach, gdzie moc wyjściowa wynosić będzie w takim przypadku od 0.7 kW aż do 500 kW. Mają znacznie więcej funkcji niż falowniki jednofazowe. Mogą zawierać: możliwość sterowania skalarnego/wektorowego, funkcje wentylatorowo-pompowe i regulator PID. Posiadają port komunikacyjny RS-485 z obsługą protokołu Modbus RTU, wejścia oraz wyjścia analogowe i dyskretne, panel sterowania LED, filtr EMC, wejście bezpieczeństwa STO oraz automatyczną regulację napięcia AVR.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com